רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט בעיות רפואיות התייעץ עם מומחה התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

דיקור סיני כתמיכה בטיפולי פוריות

המאמר הבא דן בסוגיה האם דיקור סיני מעלה את סיכויי ההצלחה של טיפולי הפריה חוץ גופית – IVF
בשנים אחרונות נעשו עבודות מחקר רבות המעידות ששילוב בין טיפולי פוריות קונבנציונליים: IUI / IVF לבין טיפולים של רפואה סינית – דיקור סיני, מגדיל את הסיכוי להריון. לקריאת המחקרים ראה למטה ובמידע מורחב.
למאמר המסביר מה זה IVF? באלו מקרים נזדקק להפריה חוץ גופית, ומהם אחוזי ההצלחה של טיפולי פוריות בישראל בהשוואה לעולם. קרא עוד.
סיפורה של ענת:
ענת הגיעה אליי בגיל 43 לאחר 3 סדרות של טיפולי הפריה ללא הצלחה, לאחר כחודשיים של טיפול בדיקור סיני נקלטה בהריון, למכתבה ולסיפורי הצלחה נוספים קרא עוד.
למאמר על טיפול טבעי בפוריות קושי להיכנס להריון בעזרת דיקור סיני קרא עוד.

כיצד דיקור סיני עוזר לשפר את אחוזי ההצלחה של טיפולי הפריה, הזרעה והחזרה של עוברים
מנתונים סטטיסטים נמצא שרק 20% מטיפולי הפוריות מצליחים, נשאלת השאלה האם טיפולי הפוריות באמת יעילים? ההסבר לכך שאחוז יחסית נמוך של טיפולי פוריות אכן מצליח הוא שטיפולי הפריה אכן עוקפים בעיות הקשורות במפגש הזרע והביצית, אך עדיין נשארת בעיה של קליטת הביצית- עובר ברחם. הביצית המופרת – שנחשבת כבר לעובר, מוחזרת אל הרחם, שם אמורה להשתרש. על מנת שתתפתח השתרשות טובה של הביצית, רירית הרחם צריכה להיות מספיק עבה – רצוי מעל 7 מ"מ, סדירה – ללא הפרשות חומות / דימומים – שזרימת הדם לרחם תהיה תקינה ובטמפרטורה מתאימה. נשים רבות פונות לטיפולי פוריות למרות שאין להן בעיה בפוריות עצמה – תפקוד השחלות, איכות וכמות הביציות תקינה. מכך ניתן להסיק שיש בעיה בקליטה והשתרשות הביצית המופרית ברחם. ולכן הפריה חוץ גופית לא בהכרח פותרת את הבעיה. הטיפול ברפואה הסינית באמצעות הדיקור הסיני פועל בין היתר, לשיפור איכות הרירית ובכך מאפשר קליטה והשתרשות טובה יותר של העובר וכן מניעה של הפלות.

מחקרים מוכיחים שדיקור סיני מעלה את אחוזי ההצלחה של טיפולי הפוריות
מחקרים שנערכו על שילוב של דיקור סיני במקביל לטיפולי הפוריות הקונבנציונליים הוכיחו הכפלת אחוזי ההצלחה של הפריות – IVF והזרעות – IUI.
מחקר ישראלי הוכיח שדיקור תורם להצלחת טיפולי פוריות. לכן לא פלא שבשנים האחרונות חלה עליה משמעותית במספר הנשים שפונות לדיקור סיני כתמיכה לטיפולי ההפריה הקונבנציונליים.
מחקרים נוספים, מאמרים וכתבות בנושא דיקור סיני ופוריות קרא עוד


הפחתת תופעות לוואי של טיפולי הפוריות בעזרת 
דיקור סיני
טיפולי פוריות בזריקות הורמונליות מעלים סיכון לגירוי יתר של השחלות המתבטא במקרים הקלים בתחושת נפיחות ואי נוחות בשחלות המוגדלות בשל ריבוי הזקיקים, נפיחות של הבטן ומעט כאבי בטן עקב צבירה של נוזלים בבטן, במיוחד כאשר יש גירוי יתר. הדיקור הסיני עוזר מאד להקל על תופעות אלה. ומעבר לכך הדיקור תורם להתאוששות מהירה יותר של השחלות וחידוש יצירת הזקיקים על אף הסחיטה האגרסיבית עקב הזריקות והשאיבה. תופעות נוספות הן: שינויים במצב הרוח: רגישות יתר, עצבנות, דכדוך, חרדה והשמנה..הדיקור ידוע ביכולתו להשרות רוגע ולאזן מצבים רגשיים שונים. כמוכן הוא עוזר לווסת את חילוף החומרים שמשתבש עקב ההורמונים.
למאמר מורחב על תופעות הלוואי של זריקות הורמונים ושאיבת הביציות קרא עוד.

טיפים והמלצות להגדיל סיכויי הצלחה של טיפולי הפוריות:
שכיבה לעומת קימה לאחר הזרעה תוך רחמית
מחקר זה בדק האם שכיבה של 15 דקות לאחר ביצוע הזרעה תוך רחמית משפרת את הסיכוי להריון לעומת קימה מידית לאחר ביצוע ההזרעה. 391 זוגות שהופנו להזרעה בשל אי פוריות בלתי מוסברת, בעיות בצוואר רחם או בעיות זרע חולקו לשתי קבוצות של 15 דקות מנוחה לאחר הזרעה לעומת קימה מידית. נמצא כי שיעור ההריונות היה גבוה בקבוצה שנחה 15 דקות לאחר ההזרעה 27% לעומת 18%. החוקרים הסיקו כי יש להציע שכיבה של 15 דקות לאחר הזרעה תוך רחמית. למאמר המלא.
חימום של הרחם
ברפואה הסינית ממליצים לחמם את אזור הבטן התחתונה, בעזרת בקבוק או כרית חימום על מנת לשפר את זרימת הדם לרחם – לעיבוי הרירית וכתמיכה בהשתרשות.

המלצה על רופא מומחה לפוריות
לאורך השנים בהן אני מלווה מטופלות רבות בתהליך טיפולי הפוריות, אספתי את המלצותיהן על מומחי פוריות שונים. רשימת מומחים לפוריות מומלצים:
ד"ר בר חוה – "קצת אדיש אבל מקצוען, צריך לחכות הרבה זמן לתור".
פרופ' זיידמן – "נחמד, בעל נסיון רב אבל  צריך לחכות 3 חודש לתור".
פרופ' לברן – מאד סימפטי, יחסית קל להשיג תורים.
פרופ' שולמן – אמפטי, זמין לקביעת תורים, מעבדה להשבחת זרע אצלו במרפאה – מאד נוח, חוסך זמן והתרוצצויות.


לסיכום
טיפולי פוריות הם תהליך שעלול להיות ארוך, קשה, מלחיץ ומייגע..אם יש משהוא שיכול לעזור לקצר, לייעל ולהקל על התהליך הרי הוא מבורך..מחקרים שונים מראים שהטיפול בדיקור הסיני יעיל מאד להפחתת סטרס, לשיפור זרימת הדם לרחם, עיבוי הרירית, הפחתה/ מניעה של הפלות והפחתת תופעות הלוואי של ההורמונים.

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
אלי- נזלת אלרגית

11/04/22- מעדכנת שיש הטבה עצומה מאז הטיפול אתמול, הנזלת פחתה משמעותית והסינוסים כבר לא כואבים! תודה רבה!!

לינת- שלפוחית רגיזה וכואבת

8/11/21- מאז הטיפולים שעשינו, השלפוחית נרגעה- לא תכוף, לא דחוף ולא כואב.

טל- דלקות שתן חוזרות

25/10/21- היי, מרגישה הרבה הרבה יותר טוב מאז הדיקור אתמול!

לכל המסרונים
טיפים והמלצות