רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט בעיות רפואיות התייעץ עם מומחה התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

שחלות פוליציסטיות – טיפול טבעי – דיקור סיני

שחלות פוליציסטיותמאמר זה מסביר על טיפול טבעי – ללא הורמונים או טיפולי הפריה, בשחלות פוליציסטיות בעזרת דיקור סיני.

סיפורה של שרון: שרון הפסיקה גלולות לאחר 10 שנים. אחרי חודשיים בלבד, בהם הגיע מחזור טבעי אך לא סדיר(רק פעם אחת) ולאחר בדיקת US בה אובחן שחלות פוליציסטיות, החליט רופא הנשים שלה, פרופ' ידוע ומנהל מח' נשים בבי"ח, להפנות אותה לרופא מומחה לפוריות. רופא הפוריות הסכים כמובן עם עמיתו וטען שאין לה סיכוי להרות ללא התערבות הורמונלית והמליץ לה  להתחיל כבר בטיפולים הורמונליים. היא לא ששה להתחיל כלכך מהר בטיפול הורמונלי ולכן הגיעה אליי-לקליניקה לטיפול בדיקור סיני כתמיכה לפוריות. טיפלנו כחודשיים במהלכם קיבלה עוד מחזור. בחודש השלישי היא נכנסה להריון!..כמה מפתיע?!..נתתי דוגמה זו לא כי אני מחזיקה מעצמי כמחוללת נסים אלא כי אני חושבת שחלק מהרופאים ממהרים מדיי להפנות ולהתחיל טיפולי פוריות. למכתב המטופלת ומקרים נוספים קרא עוד.

מהי תסמונת השחלות פוליציסטיות? 
Polycystic ovary syndrome – PCOS – לשחלות יש שני תפקידים מרכזיים במנגנון הרבייה של האישה: אחד לדאוג להתפתחות הביציות ולשמירתן בתוך הזקיקים והשני לייצר את הורמוני המין (בעיקר אסטרוגן ופרוגסטרון ומעט טסטוסטרון). במצב תקין, בעת הביוץ משתחררת הביצית מתוך הזקיק ונקלטת ע"י החצוצרה לתהליך ההפריה. בתסמונת השחלות הפוליציסטיות השחלה מייצרת מספר רב של זקיקים לא מפותחים, חוסר התפתחותו של הזקיק באה לידי ביטוי, בהפיכתו לציסטה- שקיק מלא בנוזל שאינו מסוגל להכיל את הביצית. מצב זה מוביל לעיבוי ולהגדלה של השחלה ומפריע לשחלה בהבשלה תקינה של ביציות מה שגורם לשיבושים בביוץ ובפריון האשה.

כיצד מאבחנים שחלות פוליציסטיות?
  • אי סדירות מחזור – מחזורים לא סדירים הם המאפיין הבולט ביותר בתסמונת השחלות הפוליציסטיות. לעתים יתבטא אף בהפסקה ארוכה מאד של המחזור.(חשוב לציין שלא כל הפרעה במחזור החודשי קשורה בהכרח לשחלות פוליציסטיות).
  • שחלות בעלות מבנה פוליציסטי – אבחנה מדויקת תעשה בעזרת אולטרה סאונד וגינלי בו נראה: שחלות מעט מוגדלות, עם הרבה זקיקים קטנים – יותר מ- 10 זקיקים בקוטר של פחות מ-10 מ"מ כל אחד, המסודרים בהיקף השחלה.
  • תנגודת לאינסולין – עלייה בריכוז האינסולין- גורם בין היתר להשמנה ומשקל יתר.
  • רמות גבוהות של הורמוני המין הזכריים בדם.
  • יחס גבוה בין LH ל- FSH (הורמון מגרה זקיקים).
  • שיעור יתר, אקנה, עור שומני, נשירת שיער – נגרמים עקב ריבוי של הורמונים זכריים כמו טסטוסטרון.

עובדות ונתונים לגבי תסמונת השחלות הפוליציסטיות
תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא אחת הסיבות הנפוצות ל: אי סדירות מחזור ולבעיות פוריות. 25% מהנשים סובלות משחלות פוליציסטיות, 75% מהנשים שסובלות מהפרעות ביוץ, הגורם הוא שחלות פוליציסטיות וכ- 40% מבעיות הפריון אצל נשים נגרמות כתוצאה מכך. ב- 20% מהנשים שסובלות משחלות פוליציסטיות לא תהיה שום בעיה והאישה לא תתקשה להיכנס להריון . הפלות טבעיות נפוצות יותר בקרב נשים עם תסמונת של שחלות פוליציסטיות ורמת הסיכון להתפתחות סכרת הריונית גבוהה יותר.

הטיפול התרופתי – הורמונלי בתסמונת השחלות הפוליציסטיות
לרפואה הקונבנציונלית אין טיפול לתסמונת עצמה, אלא לתסמינים שלה בלבד. רופאים רבים ממליצים על גלולות למניעת הריון, להסדרת המחזור, לכאבי המחזור ולהפחתת ההורמונים הזכריים הגורמים לשיעור ופצעונים. חשוב לדעת שהגלולות אינן פותרות את בעיית השחלות הפוליציסטיות אלא רק עוזרות להעלים את התסמינים, ברגע שמפסיקים עם הגלולות הבעיה נשנית. כאשר מנסים להיכנס להריון הטיפול מבוסס בעיקרו על הורמונים כגון: איקקלומין בשלב הראשון, בשלב השני יינתן טיפול עם זריקות להשראת ביוץ – (גונדוטרופינים) המכילות את ההורמון FSH כמו גונל F, פיוריגון או שילוב של FSH+LH כגון מנוגון, מנופור. לדאבוננו בטיפול זה קיים סיכון גבוה לגירוי יתר שחלתי, הריונות מרובי עוברים והפלות עצמוניות בשליש ראשון, לתופעות לוואי נוספות ראה מידע מורחב.

אטיולוגיה – הגורם לשחלות פוליציסטיות על פי הרפואה הסינית
חולשה של אנרגיית הכליות – חשוב לציין שתפקיד אנרגיית הכליות ברפואה הסינית שונה מתפקודי הכליות ברפואה המערבית. ברפואה הסינית הכליות אחראיות על עיקר הפעילות ההורמונלית כולל: תפקוד שחלתי. חולשה באנרגיית הכליות אצל האישה יכולה להתבטא ב: אי סדירות מחזור, משך מחזור שונה מהרגיל (ארוך או קצר יותר מהממוצע), איכות ביציות נמוכה ותגובה שחלתית ירודה.
הצטברות לחות וליחה במחמם תחתון – ברפואה הסינית משמע נוזלים אשר מצטברים בצורה עודפת באיברי הרבייה (במקרה זה בזקיקי השחלות) ועלולים לשבש תהליכים ביולוגים- במקרה זה הכוונה למחזור ולתהליכי פוריות. כמוכן משפיע על חילוף חומרים ועלייה במשקל.

הטיפול ברפואה הסינית לשחלות פוליציסטיות 

לפני התחלת כל טיפול ברפואה סינית, נערך תשאול רחב והעוזר לאבחן את שורש הבעיה ולהחליט על דרך הטיפול היעילה ביותר. הטיפול של הרפואה הסינית לשחלות פוליציסטיות כולל: דיקור סיני, מוקסה וצמחי מרפא סיניים. בהתאם לגורמים שציינתי לעיל, נבחר נקודות דיקור וצמחים אשר: מחזקים אנרגיית הכליות, משפרים את זרימת הדם והאנרגיה לאזור הרחם והשחלות ומנקזים לחות וליחה ממחמם תחתון. לעתים מומלץ לשלב גם שינוי תזונתי על מנת להפחית לחות וליחה בגופנו.

מחקרים מצביעים על יעילות הטיפול ב- PCOS בעזרת הרפואה הסינית, למידע מורחב קרא עוד.

מאמרים נוספים בנושא פוריות ושחלות פוליציסטיות 
רפואה סינית להסדרת המחזור
טיפול ברפואה הסינית לכאבי מחזור
טיפול טבעי ברפואה סינית לבעיות פוריות
דיקור סיני כתמיכה בטיפולי הפריה
טיפולי פוריות ודיקור סיני שאלות ותשובות

טיפים והמלצות לנשים עם שחלות פוליציסטיות

  • תזונה – רצוי לצרוך מזונות בעלי ערך קלוריות נמוך- פחמימות מלאות ומזונות המתעכלים בגוף לאט על מנת לאזן את רמות סוכר בדם ולהפחית את ייצור האינסולין הגורם לשיבוש הורמונלי. מומלץ להימנע ממטוגנים ומ"שלושת הלבנים " – סוכר לבן, קמח לבן ומוצרי חלב פרה מכיוון שמייצרים לחות ליחה.
  • פעילות גופנית – חשובה מאוד לשמירה על משקל גוף תקין, הפחתת סטרס, יצירת " תנועה " ברחם ומניעת מחלות העשויות להתפתח.

לסיכום
הרפואה הסינית מטפלת בשחלות פוליציסטיות בדרך טבעית, ללא הורמונים וללא תופעות לוואי. הטיפול הוא אינדיבידואלי, נקודות הדיקור, צמחי המרפא והתזונה מותאמים אישית.

 

 

 

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
גניה- כאב מקרין מישבן לרגל

29/10/18- היי, רציתי לומר לך תודה! אתמול חוללת נס עם הרגל שלי..היום אני הולכת רגיל!!

שני – פוריות

4/09/18- הבטא יצאה 407, את פשוט קוסמת!!! תודה!! אני כל כך מתרגשת!! הכל בזכותך!!!

מיטל- כאב במפסעה ובצקות

30/08/18- היי מולי, אני בשבוע 28, המפשעה כמעט לא מורגשת והבצקות פשוט נעלמו!! והכל בזכות הטיפול שלך!! רב תודות!!

לכל המסרונים
טיפים והמלצות