רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט בעיות רפואיות התייעץ עם מומחה התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

טחורים, פיסורה, פיסטולה – טיפול טבעי

הקלה מידית לכאבי טחורים, טחורים נפוחים ו/או מדממים, גם בהריון או אחרי לידה באמצעות דיקור סיני
נשים רבות סובלות מטחורים בעיקר בחודשים האחרונים להריון ובמהלך הלידה, עקב הלחץ שנוצר על רצפת האגן וכן בעקבות עצירות. הדיקור משיג הקלה מידית ובהמשך גם ריפוי. הטיפול הוא טבעי לחלוטין ומאפשר להימנע מהתערבות כירורגית ופולשנית..לסיפורי מקרה והמלצות ראה מידע מורחב. לנשים בהריון ראה דיקור לליווי הריון.

מהם טחורים?..
(hemorrhoids)- טחורים הם בעיה שכיחה ביותר המטרידה כ-25%-40% מהאוכלוסייה. נובעת מורידים נפוחים, מורחבים הבולטים בדופן הרקטום – החלק האחרון של המעי הגס ובפי הטבעת. טחורים הבולטים אל תוך חלל פי הטבעת- נקראים טחורים פנימיים ואילו טחורים הבולטים מסביב לו נקראים טחורים חיצוניים. הטחורים עלולים לגרום לגרד מקומי, כאב ודימום- על פי רוב בזמן עשיית צרכים- נראה כדימום אדום מבריק על משטח צואה, נייר טואלט, תחתונים ו\או באסלה. לעתים נוצרים בוורידים המורחבים קרישי דם הגורמים כאבים עזים.

מה גורם לטחורים?
גורמים המגבירים גודש ורידי, ולחץ מוגבר באזור התחתון של הרקטום – לחץ תוך בטני, עלולים להאיץ היווצרות טחורים. גורמים אלו כוללים:
 • מאמץ רב בהטלת צואה או ישיבה ממושכת על האסלה – עקב עצירות או תחושת אי התרוקנות מלאה.
 • הריון ולידה – במהלך ההריון, בעיקר לקראת החודשים האחרונים, לוחץ הרחם על כלי הדם באזור האגן, ומקשה על זרימת הדם בורידים. זו הסיבה לכך ששכיחות הטחורים גדלה בקרב נשים הרות: כ- 15%. כמוכן שימוש בתוספות ברזל עלול לגרום לעצירות ובכך להגדיל את הסיכוי להופעת טחורים.
 • נטייה תורשתית– אנשים עם חולשה מולדת של ורידי פי הטבעת, לכן יש להם נטייה לסבול מטחורים במהלך חייהם.
 • נמצא קשר להרמת משקלים כבדים, לחץ וסטרס, קיום יחסי מין אנאלים. בנוסף, הטחורים נפוצים יותר כאשר מזדקנים, משום שהרקמות התומכות בורידי החלחולת ובורידי פי הטבעת נמתחות ונחלשות עם הגיל.
איך מרגיעים כאבי טחורים?
הטיפול הקונבנציונלי בטחורים מיועד בד"כ להקלת התסמינים.
טיפול שמרני – כולל: שימוש במשחות או נרות המכילים חומרים הגורמים לכיווץ כלי הדם ויצירת שכבת מגן סביב הטחור המונעת את החיכוך עם הצואה, על ידי כך מקלים על הכאב, הגרד והצריבה באזור פי הטבעת. אמבטיות ישיבה עם מים פושרים והקפדה על יציאות רכות באמצעות שימוש בסיבים תזונתיים ושתייה מרובה.
טיפול כירורגי – נדרש במקרים חריפים, קיימים מספר טיפולים שמטרתם לחסום את אספקת הדם אל הוריד על מנת לגרום להצטמקותו והסרתו:
 • קשירה ע"י טבעת גומי: הצמדת טבעת גומי סביב בסיס הטחור. הטבעת חוסמת את זרימת הדם והטחור מצטמק תוך מספר ימים.
 • הזרקת תמיסה כימית סביב לכלי הדם הגורמת להצטלקות ולהקטנת הטחור.
 • חימום  וצריבה של הטחור באמצעות זרם חשמלי, קרן לייזר או אינפרא-אדום.
 • כריתת טחורים: במקרים של טחורים בדרגה חמורה יש צורך בניתוח כריתה של הטחורים הפנימיים או החיצוניים.
פיסורה בפי הטבעת
זה הוא סדק בדופן פי הטבעת, הנגרם עקב צואה קשה העוברת דרך פי הטבעת וגורמת לשריטת הרירית. בכל פעם שפי הטבעת נפתח ליציאה נוספת השריטה נפתחת מחדש, מעמיקה ויוצרת פצע כואב העלול גם להזדהם עקב ריכוז חיידקים גבוה באזור. הדלקת גורמת לעווית והתכווצות חזקה של השריר הטבעתי. התכווצות זו עלולה להפוך לכרונית וכך גורמת בעצמה לעצירות ולהפרעה בריפוי הפצע. פיסורה היא מצב שכיח למדי, המתבטא לעתים קרובות בנפיחות של העור סביב פי הטבעת. התסמין האופייני ביותר לפיסורה הוא כאב עז בפי הטבעת, המתגבר בייחוד בזמן יציאה. הכאב הנובע מפיסורה נמשך לעתים מספר שעות, ולעתים הוא כל כך חזק שהוא מדכא את הדחף ליציאה וגורם לעצירות כרונית. הסיבה לפיסורה בפי הטבעת אינה ברורה, אולם הפעלת לחץ להוצאת גושי צואה קשים מעודדת את התפתחותה.

פיסטולה פרי-אנאלית
הינה חיבור פתולוגי בין התעלה האנאלית לבין העור. במרבית המקרים התהליך הראשוני המביא להיווצרות של פיסטולה – סתימה של בלוטה אנאלית. עקב חסימת המוצא מצטברת הפרשה בבלוטה ונוצר זיהום. החרפה של התהליך החריף מתאפיינת בהופעה של מורסה (אבסס) בפי הטבעת. בחלק מהמקרים ישנה הפרשה ממושכת שאינה מפסיקה ונוצר נציב המחבר בין פנים פי-הטבעת לעור. תופעת הפיסטולה גורמת סבל ומטרד לחולה. הפרשה ממושכת, לחות ולכלוך של הבגדים התחתונים, גרד נשנה במקום, דימום מפתח הפיסטולה ועוד. דווחו גם מקרים של התפתחות גידולים בפיסטולות כרוניות הפעילות זמן רב.

הגורמים לטחורים, פיסורה ופיסטולה עלפי הרפואה הסינית:  
 • "הצטברות חום, לחות ורעילות במעיים"– משמע רמה גבוהה של טוקסינים – ספיגה מוגברת של רעלנים במעי והצטברות פסולת מטבולית הגורמת ליציאות קשות, גודש ורידי, דלקת או תהליך דלקתי העשוי להתבטא בהיווצרות טחורים, פיסורה ו/או פיסטולה. מצב זה עלול להיגרם עקב:
 • "חסימות באנרגיית המעי" – הפרעות שונות בתפקוד המעי ויכולת הספיגה שלו בעקבות מצבים נפשיים כמו: מתח/לחץ, כעס, עצבנות, מחשבות טורדניות, חרדות.
 • תזונה והרגלי אכילה לקויים – תזונה המרובה במזונות המכילים חומרים משמרים, צבעי מאכל, חומרי טעם וריח מלאכותיים, חומרי הדברה וכדומה, מציפה את מערכת העיכול ברעלנים. מוצרי חלב, מאכלים שומניים, ג'אנק פוד וארוחות לא סדירות מחלישים ומשבשים את תפקוד מערכת העיכול.
 • תקיעות הדם – גודש ורידי, עקב לחץ מוגבר באזור התחתון של הרקטום – לחץ תוך בטני כפי שקורה בהריון, לידה, הרמת משקל כבד וכדומה כמפורט לעיל. במקרה זה ילוו הטחורים בכאבים עזים.
 • צניחת אנרגיה – צניחת רקטום המלווה בטחורים עקב חולשה של האנרגיה המרכזית להחזיק את האיברים והרקמות במקומם- מופיע בעיקר אצל זקנים, או חולים הסובלים מחולשה רצינית, ולעיתים נלווה גם לצניחת רחם.
הטיפול ברפואה הסינית לטחורים, פיסורה ופיסטולה פרי-אנאלית:
 • כיווץ וחיזוק כלי הדם, שיפור טונוס הרקטום ושריר פי הטבעת.
 • פתיחת חסימות אנרגטיות – שיפור זרימת הדם לאזור הרקטום ופי הטבעת מפחית את הגודש הורידי, מפחית את הכאב והגרד מזרז שיקום של רקמת המעי הפגועה.
 • סילוק "חום ולחות" – ריפוי הדלקת או הזיהום בפי הטבעת. לצמחי מרפא סיניים רבים תכונות אנטיאוקסידנטיות ואנטיביוטיות רבות עוצמה.
 •  שיפור פעולת המעיים, הקלה ביציאות.
 • במידת הצורך אני משלבת נקודות דיקור וצמחים המחזקים את האנרגיה ו/או מרגיעים את הנפש.
טיפים והמלצות לטיפול הקלה ומניעה של טחורים ופיסורה:
 • לשימוש חיצוני- משחה טבעית או שמן בסיס המכילים ויטמין E, ושמנים אתרים כגון: הדס, מור, רוזמרין ולבנדר, התורמים לכיווץ וחיזוק כלי הדם, הפחתת הכאב והגרד.
 • אמבטיות ישיבה חמימות עם כמה טיפות שמנים אתרים כנ"ל לכיווץ כלי הדם ולהרגעת האזור.
 • הימנעו מאכילת מאכלים חריפים – מגרים את רירית המעי ומעוררים ו/או מגרים את הטחורים.
 • הימנעו מישיבה ממושכת בשירותים ו/או מאמץ רב בזמן התפנות – ראו טיפול בעצירות.

לסיכום
מניסיוני ומניסיונם של מטופלים רבים, כבר לאחר הטיפול הראשון בדיקור, ניתן לחוות שיפור מיידי בתחושת הכאב, הנפיחות וחוסר הנוחות בפי הטבעת.

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
גניה- כאב מקרין מישבן לרגל

29/10/18- היי, רציתי לומר לך תודה! אתמול חוללת נס עם הרגל שלי..היום אני הולכת רגיל!!

שני – פוריות

4/09/18- הבטא יצאה 407, את פשוט קוסמת!!! תודה!! אני כל כך מתרגשת!! הכל בזכותך!!!

מיטל- כאב במפסעה ובצקות

30/08/18- היי מולי, אני בשבוע 28, המפשעה כמעט לא מורגשת והבצקות פשוט נעלמו!! והכל בזכות הטיפול שלך!! רב תודות!!

לכל המסרונים
טיפים והמלצות