רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

טיפול טבעי בטחורים, פיסורה ופיסטולה – דיקור סיני

טיפול טבעי שמרני ללא צורך בניתוח או תרופות מקל מיידית ומרפא בהמשך
רומאן סבל מבעיות של טחורים נפוחים ומדממים המלווים בכאבי בטן עזים. במכתב התודה הוא מספר איך הדיקור הסיני הביא להקלה מידית בכאבים. לסיפורי מקרה נוספים והמלצות ראה בסיפורי הצלחה. לטיפול בטחורים ופיסורה במהלך הריון ראה/י מאמר מורחב.

מדוע מופיעים טחורים, פיסורה ופיסטולה על פי הרפואה הסינית:  
 • "הצטברות חום, לחות ורעילות במעיים"– משמע רמה גבוהה של טוקסינים – ספיגה מוגברת של רעלנים במעי והצטברות פסולת מטבולית הגורמת ליציאות קשות, גודש ורידי, דלקת או תהליך דלקתי העשוי להתבטא בהיווצרות טחורים, פיסורה ו/או פיסטולה. מצב זה עלול להיגרם עקב:
 • "חסימות באנרגיית המעי" – הפרעות שונות בתפקוד המעי ויכולת הספיגה שלו בעקבות מצבים נפשיים כמו: מתח/לחץ, כעס, עצבנות, מחשבות טורדניות, חרדות.
 • תזונה והרגלי אכילה לקויים – תזונה המרובה במזונות המכילים חומרים משמרים, צבעי מאכל, חומרי טעם וריח מלאכותיים, חומרי הדברה וכדומה, מציפה את מערכת העיכול ברעלנים. מוצרי חלב, מאכלים שומניים, ג'אנק פוד וארוחות לא סדירות מחלישים ומשבשים את תפקוד מערכת העיכול.
 • תקיעות הדם – גודש ורידי, עקב לחץ מוגבר באזור התחתון של הרקטום – לחץ תוך בטני כפי שקורה בהריון, לידה, הרמת משקל כבד וכדומה כמפורט לעיל. במקרה זה ילוו הטחורים בכאבים עזים.
 • צניחת אנרגיה – צניחת רקטום המלווה בטחורים עקב חולשה של האנרגיה המרכזית להחזיק את האיברים והרקמות במקומם- מופיע בעיקר אצל זקנים, או חולים הסובלים מחולשה רצינית, ולעיתים נלווה גם לצניחת רחם.
הטיפול ברפואה הסינית לטחורים, פיסורה ופיסטולה פרי-אנאלית:
 • כיווץ וחיזוק כלי הדם, שיפור טונוס הרקטום ושריר פי הטבעת.
 • פתיחת חסימות אנרגטיות – שיפור זרימת הדם לאזור הרקטום ופי הטבעת מפחית את הגודש הורידי, מפחית את הכאב והגרד מזרז שיקום של רקמת המעי הפגועה.
 • סילוק "חום ולחות" – ריפוי הדלקת או הזיהום בפי הטבעת. צמחי מרפא סיניים רבים בעלי תכונות אנטי-אוקסידנטיות ואנטיביוטיות רבות עצמה.
 •  שיפור פעולת המעיים, הקלה ביציאות.
 • במידת הצורך אני משלבת נקודות דיקור וצמחים המחזקים את האנרגיה ו/או מרגיעים את הנפש.

מהם טחורים?

(hemorrhoids)- טחורים הם בעיה שכיחה ביותר המטרידה כ-25%-40% מהאוכלוסייה. נובעת מורידים נפוחים, מורחבים הבולטים בדופן הרקטום – החלק האחרון של המעי הגס ובפי הטבעת. טחורים הבולטים אל תוך חלל פי הטבעת- נקראים טחורים פנימיים ואילו טחורים הבולטים מסביב לו נקראים טחורים חיצוניים. הטחורים עלולים לגרום לגרד מקומי, כאב ודימום- על פי רוב בזמן יציאה ולאחריה, נראה כדימום אדום מבריק על משטח צואה, נייר טואלט, תחתונים ו\או באסלה. לעתים נוצרים בוורידים המורחבים קרישי דם הגורמים כאבים עזים.

איך נוצרים טחורים?
גורמים המגבירים גודש ורידי, לחץ מוגבר באזור התחתון של הרקטום – לחץ תוך בטני, עלולים להאיץ היווצרות טחורים. גורמים אלו כוללים:
 • הפעלת מאמץ רב בהטלת צואה או ישיבה ממושכת על האסלה – עקב עצירות או תחושת אי התרוקנות מלאה.
 • הריון ולידה – במהלך ההריון, בעיקר לקראת החודשים האחרונים, לוחץ הרחם על כלי הדם באזור האגן, ומקשה על זרימת הדם בוורידים. זו הסיבה לכך ששכיחות הטחורים גדלה בקרב נשים הרות: כ- 15%. כמוכן שימוש בתוספות ברזל עלול לגרום לעצירות ובכך להגדיל את הסיכוי להופעת טחורים.
 • נטייה תורשתית– אנשים עם חולשה מולדת של ורידי פי הטבעת, לכן יש להם נטייה לסבול מטחורים במהלך חייהם.
 • נמצא קשר להרמת משקלים כבדים, לחץ וסטרס,  יחסי מין אנאליים.
 • הטחורים שכיחים יותר בגיל הזקנה, משום שהרקמות התומכות בוורידי החלחולת ובוורידי פי הטבעת נמתחות ונחלשות עם הגיל.
הטיפול הקונבנציונלי בטחורים
טיפול שמרני – כולל: שימוש אינטנסיבי בסיבים תזונתיים – מרככי צואה, משחות כגון פרוקטו-גליבנול, או נרות המכילים חומרים הגורמים לכיווץ כלי הדם ויצירת שכבת מגן, סביב הטחור, המונעת את החיכוך עם הצואה, על ידי כך מקלים על הצריבה והכאב. אמבטיות ישיבה עם מים פושרים והקפדה על יציאות רכות באמצעות שימוש בסיבים תזונתיים ושתייה מרובה.
טיפול כירורגי – נדרש במקרים חריפים, קיימים מספר טיפולים שמטרתם לחסום את אספקת הדם אל הוריד על מנת לגרום להצטמקותו והסרתו:
 • קשירה ע"י טבעת גומי: הצמדת טבעת גומי סביב בסיס הטחור, הטבעת חוסמת את זרימת הדם והטחור מצטמק תוך מספר ימים.
 • הזרקת תמיסה כימית סביב לכלי הדם הגורמת להצטלקות ולהקטנת הטחור.
 • חימום  וצריבה של הטחור באמצעות זרם חשמלי, קרן לייזר או אינפרא-אדום.
 • כריתת טחורים – במקרים של טחורים בדרגה חמורה יש צורך בניתוח כריתה של הטחורים הפנימיים או החיצוניים.
מהי פיסורה?
פיסורה היא מצב שכיח למדי, זה הוא סדק בדופן פי הטבעת, הנגרם עקב צואה קשה העוברת דרך פי הטבעת וגורמת לשריטת הרירית. בכל פעם שפי הטבעת נפתח ליציאה נוספת השריטה נפתחת מחדש, מעמיקה ויוצרת פצע כואב העלול גם להזדהם עקב ריכוז חיידקים גבוה באזור. מתבטא לעתים קרובות בנפיחות של העור סביב פי הטבעת. התסמין האופייני ביותר לפיסורה הוא כאב עז בפי הטבעת, המתגבר במיוחד בזמן יציאה. לעתים הוא כל כך חזק שהוא גורם לעווית והתכווצות חזקה של השריר הטבעתי. התכווצות זו מדכאת את הדחף ליציאה ועלולה להפוך לכרונית וכך גורמת בעצמה לעצירות כרונית ולהפרעה בריפוי הפצע. הכאב הנובע מפיסורה נמשך לעתים מספר שעות.

מהי פיסטולה?
הינה חיבור פתולוגי בין התעלה האנאלית לבין העור. במרבית המקרים התהליך הראשוני המביא להיווצרות של פיסטולה – סתימה של בלוטה אנאלית. עקב חסימת המוצא מצטברת הפרשה בבלוטה ונוצר זיהום. החרפה של התהליך החריף מתאפיינת בהופעה של מורסה (אבסס) בפי הטבעת. בחלק מהמקרים ישנה הפרשה ממושכת שאינה מפסיקה ונוצר נציב המחבר בין פנים פי-הטבעת לעור. תופעת הפיסטולה גורמת סבל ומטרד לחולה. הפרשה ממושכת, לחות ולכלוך של הבגדים התחתונים, גרד נשנה במקום, דימום מפתח הפיסטולה ועוד. דווחו גם מקרים של התפתחות גידולים בפיסטולות כרוניות הפעילות זמן רב. הרופאים אינם יודעים כיצד להתמודד עם הבעיה ולכן ממליצים על ניתוח – שעקב מורכבות המיקום בד"כ אחוזי ההצלחה בו מאד נמוכים ונאלצים לחזור עליו שוב ושוב. הרופאים מודעים ומיידעים בכך את המטופלים. אם זאת אין להם דרך אחרת. הדיקור הסיני לעומת זאת עוזר יותר בשיקום האזור באופו טבעי.
טיפים והמלצות לטיפול הקלה ומניעה של טחורים ופיסורה:
 • לשימוש חיצוני- משחה טבעית או שמן בסיס המכילים ויטמין E, ושמנים אתרים כגון: הדס, מור, רוזמרין ולבנדר, התורמים לכיווץ וחיזוק כלי הדם, הפחתת הכאב והגרד.
 • אמבטיות ישיבה חמימות עם כמה טיפות שמנים אתרים כנ"ל לכיווץ כלי הדם ולהרגעת האזור.
 • להימנע מאכילת מאכלים חריפים – מגרים את רירית המעי ומעוררים ו/או מגרים את הטחורים.
 • להימנע מישיבה ממושכת בשירותים ו/או מאמץ רב בזמן התפנות – ראו טיפול בעצירות.

לסיכום
מניסיוני ומניסיונם של מטופלים רבים, כבר לאחר הטיפול הראשון בדיקור סיני, ניתן לחוות שיפור והקלה מיידית בתחושת הכאב, הנפיחות וחוסר הנוחות בפי הטבעת.

 
התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות