רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

אקנה, פצעונים

 מהו אקנה?
 אקנֶה או פצעי בגרות זוהי דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות, כתוצאה מתגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון. תגובת הגוף להורמון בדרך כלל מתייצבת עם הזמן, ואיתה נעלמים או נרגעים הסימפטומים. יש הסובלים מאקנה ופצעונים גם בגילאים מאוחרים יותר.

לסיפורי מקרה של מטופלים עם אקנה או בעיות עור אחרות ניתן לקרוא בהרחבה בסיפורי הצלחה.
הגורמים לאקנה ופצעונים:
בעיקר חוסר איזון הורמונלי המשפיע על הפרשת בלוטות החלב. אקנה ופצעונים שכיחים בגיל ההתבגרות עקב עלייה באנדרוגנים (הורמונים זכריים), הגורמת לפעילות יתר של זקיקי החלב תוך הרחבה של בלוטות החלב דבר המגביר את ייצור החלב עצמו. כאשר החלב נשאר כלוא חיידקים נכנסים לפעולה, דבר הגורם אח"כ את הזיהום המשני- פצעונים אדומים ומוגלתיים. לא ידועה הסיבה המדויקת למה אנשים מסוימים מקבלים פצעי בגרות ואחרים לא. ידוע כי התופעה נוטה להיות תורשתית והגורמים העיקריים שנמצאו קשורים לתופעת האקנה הם:פעילות הורמונאלית ערה- כמו בגיל ההתבגרות או לקראת המחזור החודשי, כמוכן גם מתח נפשי גורם להגברת התפוקה ההורמונאלית מבלטות יותרת הכליה.

הטיפול הקונבנציונאלי באקנה כולל: 
כדורי אנטיביוטיקה – טיפול הבא להשמיד את חיידקי האקנה, אם כי אינו מציע פתרון לבעיית הפרשת השומנים היתרה. בנוסף, האנטיביוטיקה נעשית פחות ופחות שימושית היות וחיידקי אקנה העמידים לה נעשים יותר ויותר שכיחים. בעת הפסקת נטילת הכדורים המצב בדרך כלל חוזר לקדמותו.
משחה אנטיביוטית – טיפול חיצוני מקומי מטרתו להשמיד את חיידקי האקנה הנמצאים בזקיקי השיער הסתומים.
טיפול הורמונאלי לנשים – גלולות המכילות אסטרוגן ונוגדי טסטוסטרון- נמצא כבעל השפעה חיובית על מצבי אקנה.
תרופות רטינואידיות – נטילה יומית של כדורים המכילים נגזרות ויטמין A, כגון איזוטרטינואין, לתקופה של 4-6 חודשים. מטרתם להפחית את הפרשת השומנים מבלוטות החלב. לא לחינם טיפול זה מחייב ליווי של רופא עור ומעקב בדיקות דם.ידוע שתרופה זו עלולה במקרים מסוימים לגרום תופעות לוואי קשות כמו פגיעה בכבד. כמו כן התרופה גורמת למומים מולדים בעת הריון, לכן הטיפול אסור לנשים בהריון ולעתים מלווה בגלולות למניעת הריון על כל מצב.

הגורמים לאקנה על פי הרפואה הסינית:
  • חוסר איזון בין "יין" ל"יאנג" – במקרה זה הכוונה לחוסר איזון הורמונאלי. בגיל ההתבגרות אנרגיית ה"יאנג" נמצאת בשיאה – תהליכי גדילה והתפתחות, המשפיעים בין היתר על פעילות בלוטות החלב. כאשר אנרגיית ה"יאנג" נמצאת בעודף נוצר עודף פעילות של בלוטות החלב.
  • "חום ולחות בקיבה ובמעיים" – ז"א רמה גבוהה של טוקסינים – ספיגה מוגברת של רעלנים והצטברות פסולת מטבולית בגופנו עקב תזונה והרגלי אכילה לקויים ( תזונה עשירה במוצרי חלב, שומנים, חומרים משמרים, צבעי מאכל, ארוחות לא סדירות) ועקב מצב נפשי כמו מתח ולחץ המשפיעים על תפקודו התקין של המעי. ערוצי האנרגיה של הקיבה והמעיים עוברים בפנים ובצוואר, שם נמצאים ריכוזי בלוטות החלב הגבוהים ביותר ולכן דווקא שם מופיעים הפצעונים.
  • "חסימות באנרגיית הכבד" – מצבים נפשיים המשפיעים על זרימת האנרגיה התקינה. תקופת ההתבגרות ידועה כתקופה לחוצה מאוד עבור צעירים וצעירות רבים, עקב לימודים, מבחנים, לחץ חברתי, מתח מיני וכד'. מצבי מתח ולחץ אלו גורמים להפרשת חומרים כימיים במוח המשפיעים על המערכת ההורמונאלית ככלל ועל הפרשת בלוטות החלב בפרט.
שלושת הגורמים לעיל משפיעים ומושפעים אחד מהשני ועשויים להופיע יחד או בנפרד.

לסיכום הטיפול ברפואה הסינית לאקנה:
כולל דיקור וצמחי מרפא סיניים התורמים לאיזון ה"יין והיאנג"– המערכת ההורמונאלית, מנקזים ומסלקים "חום לחות ורעילות" ממערכת העיכול וכן מרגיעים ומשחררים מתח ולחץ נפשי. במקביל אני נותנת למטופלי ייעוץ תזונתי – מאילו מזונות רצוי להימנע ומה מומלץ לאכול על מנת לא להחריף את מצב האקנה.
התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות