רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

שלפוחית שתן רגיזה

מהי תסמונת שלפוחית שתן רגיזה?
שלפוחית שתן רגיזה- overactive bladder– הינה אוסף של תסמינים הקשורים לצורך דחוף ו/או תכוף במתן שתן, תחושת אי נוחות עד כאב באזור השלפוחית. כ-15% מהאוכלוסייה סובלים משלפוחית רגיזה ושכיחותה הולכת ועולה עם הגיל.

דלקות דרכי שתןמה גורם לתסמונת השלפוחית הרגיזה
מבחינה פיזיולוגית, זהו מצב בו השלפוחית מתכווצת באופן לא רצוני עקב הפרעה בפעילות החשמלית- עצבית של שריר השלפוחית. אם באופן נורמלי שלפוחית יכולה להכיל 400-500 מיל' שתן, במצב של שלפוחית רגיזה ישנה התכווצות גם כאשר התכולה נמוכה יותר. ב-90% מהמקרים לא ברור למה תופעה זו מתרחשת, ידוע כי גיל מבוגר, הן אצל נשים והן אצל גברים, מאיץ את התופעה. כיום יותר ויותר מכירים בכך שלחץ נפשי יכול להוביל להתפתחות של שלפוחית רגיזה, גם באופן נקודתי, למשל לפני מבחן או ראיון חשוב.

הגורם לשלפוחית הרגיזה על פי הרפואה הסינית:
חסימה באנרגיית הכבד ו/או הכליות – על פי הרפואה הסינית ערוצי האנרגיה(משמע שלוחות של מערכת העצבים), של הכבד והכליות-  עוברים דרך שלפוחית השתן. ערוצי אנרגיה אלה מושפעים מאד ממצבים רגשיים כגון: סטרס, חרדהדיכאון, בעיות בזוגיות, טראומה נפשית ו/או פיזית כגון: לידה קשה, כירורגיה/ צריבה של הנרתיק וכדומה. לכן הם עלולים להיחסם ולגרום לתסמינים של גירוי יתר וחוסר נוחות באזור השלפוחית. ולעיתים גם בנרתיק- מה שנקרא וולוודיניה- כאב פות.

הטיפול בדיקור סיני לשלפוחית הרגיזה:
 הטיפול שם דגש על שורש הבעיה ומטרתו להביא לריפוי ואיזון המערכות הפנימיות על ידי:
פתיחה של החסימה האנרגתית – דרך גירוי של נקודות עצביות רפלקטיות(קשור עצבי) לאזור השלפוחית, הדיקור עוזר להרגיע ולאזן את מערכת העצבים הקשורה לאיבר השלפוחית. ובכך מוריד את הרגישות העצבית הגבוהה בשרירי השלפוחית.   .
הפגת סטרס וחרדה -במקביל הדיקור עוזר מאד להפחתת סטרס, חרדה ולהרגעה נפשית כללית.

שלפוחית רגיזה מתאפיינת באחד או יותר מהתסמינים הבאים:

  • דחיפות שתן – צורך עז, דחוף ופתאומי להשתין שלעיתים מלווה קושי להתאפק. תחושה זו מעוררת חשש מדליפת שתן טרם יספיקו להגיע לשירותים ולכן מאלצת את האישה או הגבר ללכת לשירותים לעיתים תכופות יותר ביום ובלילה גם כאשר שלפוחית השתן אינה מלאה. מסיבה זו הם גם נאלצים לתכנן את היום שלהם כך שיהיו להם שירותים זמינים בכל מקום שיגיעו. יש אף כאלה החוששים לצאת מהבית למקרה שירגישו דחיפות ולא יהיו להם שירותים זמינים. שלפוחית רגיזה.
  • תכיפות- תדירות גבוהה במתן שתן – צורך לרוקן את השלפוחית כל שעה-שעה וחצי. לעיתים 2-3 פעמים בהפרש של מס' דק' בלבד, כיוון שנשארה תחושה שהשלפוחית לא התרוקנה לגמרי.
  • תחושת אי נוחות/כאב בבטן תחתונה – אזור השלפוחית – מופיע גם כאשר השלפוחית לא מלאה, לעיתים מלווה תחושת אי נוחות גם בנרתיק/ בפי השופכה.
  • דליפת שתן- מכונה גם אי-נקיטת שתן – טפטוף של מעט שתן לפני שמספיקים להגיע לשירותים.
  • השתנה לילית- נוקטוריה- התעוררות של פעמיים או יותר בלילה על מנת להשתין. מה שעלול להפריע מאד בשינה.
  • עלולה להפריע בקיום יחסי מין.
  • כאשר מלווה בדליפת שתן עלול לגרום לגרד או לזיהום.

*חשוב לציין כי אלה יוגדרו כתסמינים של שלפוחית שתן רגיזה כל עוד אין מחלות רקע ו/או מצב רפואי אחר הפוגע בדפוס ההשתנה ועשוי לגרום לתסמינים הנ"ל כגון: דלקת בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן, צניחת רחם, גידול בשלפוחית, פרוסטטה(ערמונית) מוגדלת ועוד.

ההבדל בין דלקת שתן לשלפוחית רגיזה:
התסמינים דומים ועלולים לבלבל. אך דלקת שתן ניתן לאבחן בבדיקת שתן ו/או תרבית שיעידו על קיום חיידקים בעוד שבמקרה של שלפוחית רגיזה הבדיקות יחזרו שליליות. מניסיוני בקליניקה, פעמים רבות נשים שסבלו מדלקות שתן חוזרות פיתחו תסמינים של שלפוחית רגיזה.

לסיכום:
נשים וגברים רבים סובלים מאד משלפוחית רגיזה ברמה כזו או אחרת, מה שפוגע מאד באיכות חייהם. כדאי מאד לנסות דיקור סיני. ברב המקרים, לאחר שניים עד שלושה טיפולים יש שיפור משמעותי.

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות