רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט בעיות רפואיות התייעץ עם מומחה התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

שלפוחית שתן רגיזה

מהי שלפוחית שתן רגיזה?
שלפוחית שתן רגיזה(באנגלית: overactive bladder) הינה אוסף של תסמינים הקשורים לצורך דחוף ותכוף במתן שתן המלווה תחושת אי נוחות עד כאב באזור השלפוחית. כ-15% מהאוכלוסייה סובלים משלפוחית רגיזה ושכיחותה הולכת ועולה עם הגיל.
דלקות דרכי שתןשלפוחית שתן רגיזה מתאפיינת ב
דחיפות מתן שתן – צורך עז, דחוף ופתאומי להשתין המלווה בקושי להתאפק. תחושה זו מאלצת את האישה או הגבר ללכת לשירותים לעיתים תכופות יותר ביום ובלילה גם כאשר שלפוחית השתן אינה מלאה. תחושה זו מעוררת אצל חלק מהאנשים חשש מדליפת שתן טרם יספיקו להגיע לשירותים ולכן הם מתכננים את היום שלהם כך שיהיו להם שירותים זמינים בכל מקום שיגיעו. יש אף כאלה החוששים לצאת מהבית למקרה שירגישו דחיפות לרוקן את השלפוחית דווקא במקום ובזמן לא מתאים. שלפוחית שתן רגיזה עלולה להפריע מאד גם בשינה, בקיום יחסי מין וכאשר יש דליפת שתן עלול לגרום לגרד או לזיהום.

דחיפות השתן בד"כ מלווה באחד או יותר מהתסמינים הבאים:

  • תחושת אי נוחות/כאב בבטן תחתונה(אזור השלפוחית) – מופיע גם כאשר השלפוחית לא מלאה, לעיתים מלווה תחושת אי נוחות גם בנרתיק/ בפי השופכה.
  • דליפת שתן (מכונה גם אי-נקיטת שתן) – טפטוף של מעט שתן לפני שמספיקים להגיע לשירותים.
  • השתנה לילית (נוקטוריה) – התעוררות של פעמיים או יותר בלילה על מנת להשתין.(פעם אחת בלילה עוד נחשב נורמל).

*חשוב לציין כי אלה יוגדרו כתסמינים של שלפוחית שתן רגיזה כל עוד אין מחלות רקע ו/או מצב רפואי אחר הפוגע בדפוס ההשתנה ועשוי לגרום לתסמינים הנ"ל כגון: דלקת בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן, גידולי שלפוחית, פרוסטטה(ערמונית) מוגדלת, צניחת רחם ועוד.

ההבדל בין דלקת שתן לשלפוחית רגיזה:
התסמינים דומים ועלולים לבלבל. אך דלקת שתן ניתן לאבחן בבדיקת שתן ו/או תרבית שיעידו על קיום חיידקים בעוד שבמקרה של שלפוחית רגיזה הבדיקות יחזרו שליליות. מניסיוני בקליניקה, פעמים רבות נשים שסבלו מדלקות שתן חוזרות פיתחו תסמינים של שלפוחית רגיזה.

מה גורם לתסמונת השלפוחית הרגיזה
מבחינה פיזיולוגית, שלפוחית רגיזה הוא מצב בו השלפוחית מתכווצת באופן לא רצוני עקב הפרעה בפעילות החשמלית- עצבית של שריר השלפוחית. אם באופן נורמלי שלפוחית יכולה להכיל 400-500 מיל' שתן, במצב של שלפוחית רגיזה ישנה התכווצות גם כאשר התכולה נמוכה יותר. ב-90% מהמקרים לא ברור למה תופעה זו מתרחשת, ידוע כי גיל מבוגר, הן אצל נשים והן אצל גברים, מאיץ את התופעה. אך כיום יותר ויותר מכירים בכך שלחץ נפשי יכול להוביל להתפתחות של שלפוחית רגיזה, גם באופן נקודתי, למשל לפני מבחן או ראיון חשוב.

על פי הרפואה הסינית הגורם העיקרי לשלפוחית הרגיזה:

"חסימה באנרגיית הכבד"– על פי הרפואה הסינית אנרגיית ה"כבד" אחראית על זרימה תקינה של האנרגיה והדם בגופינו ככלל ובפרט באיברים בהם עובר ערוץ אנרגיה של הכבד. ערוץ אנרגיה משמע שלוחה של מערכת העצבים. ערוץ האנרגיה-עצבי של הכבד מושפע מאד ממצבים רגשיים  כגון: לחץ/ מתח, חרדהדיכאון, בעיות בזוגיות. טראומה נפשית ו/או פיזית כגון: לידה קשה, כירורגיה/ צריבה של הנרתיק וכדומה. משום כך עלול הערוץ להיחסם. כאשר נוצרת חסימה ב"ערוץ הכבד", אנרגיה ודם לא יזרמו באופן תקין בחלקי הגוף בהם עובר המרידיאן- ביניהם כמובן אזור השלפוחית . משום כך מופיע גירוי יתר וחוסר נוחות באזור השלפוחית. ולעיתים גם בנרתיק- מה שנקרא וולוודיניה- כאב פות.

הטיפול בדיקור סיני לשלפוחית הרגיזה:
 הטיפול שם דגש על שורש הבעיה ומטרתו להביא לריפוי ואיזון המערכות הפנימיות על ידי:
פתיחה של החסימה האנרגתית – דרך גירוי של נקודות עצביות רפלקטיות(קשור עצבי) לאזור השלפוחית, הדיקור עוזר להרגיע ולאזן את מערכת העצבים הקשורה לאיבר השלפוחית. ובכך מוריד את הרגישות העצבית הגבוהה בשרירי השלפוחית.   .
הפגת סטרס וחרדה -במקביל הדיקור עוזר מאד להפחתת סטרס, חרדה ולהרגעה נפשית כללית.

לסיכום:
נשים וגברים רבים סובלים זמן רב משלפוחית רגיזה ברמה כזו או אחרת, מה שפוגע מאד באיכות חייהם. כדאי מאד שיכירו וינסו דיקור סיני. ברב המקרים, לאחר שניים עד שלושה טיפולים יש שיפור משמעותי.

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
לינת- שלפוחית רגיזה וכואבת

8/11/21- מאז הטיפולים שעשינו, השלפוחית נרגעה- לא תכוף, לא דחוף ולא כואב.

טל- דלקות שתן חוזרות

25/10/21- היי, מרגישה הרבה הרבה יותר טוב מאז הדיקור אתמול!

לינוי-קנדידה כרונית

16/06/21- מרגישה שיפור משמעותי גם מבחינת הגרד וגם בכאב בקיום.

לכל המסרונים
טיפים והמלצות