רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט בעיות רפואיות התייעץ עם מומחה התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

קרוהן וקוליטיס כיבית – מאמר מורחב

מה גורם למחלת הקרוהן ולקולטיס?
לא נמצא גורם אחד ברור, ישנן השערות שונות לגבי גורמי המחלה. כנראה שילוב של מס' גורמים המשפיעים על הופעת המחלה: נטייה גנטית- נמצא קשר לכרומוזומים ספציפיים, כשל בתפקוד מערכת החיסון והשפעה של גורמים סביבתיים- זיהומים.
השפעת מצבנו הנפשי על מערכת העיכול דרך המערכת העצבית ברורה ומוכרת למערכת הרפואית בעיקר בתופעת המעי הרגיז (אשר לאחרונה החלו לטפל בו בעזרת תרופות פסיכיאטריות).לא כך ההתייחסות כאשר מדובר במחלות מעי דלקתיות. למרות שמרבית המטופלים מדווחים על התפרצויות בתקופות לחוצות/ מוטרדות בחייהם. ברפואה הסינית מאמינים שכל בעיה המושפעת מהנפש – דרך המערכת העצבית,  יכולה להיות גם מטופלת דרכה..
למידע מורחב על הטיפול ברפואה הסינית לקרוהן ולקוליטיס קרא עוד.

מהי קוליטיס כיבית – Ulcerative Colitis?
זוהי מחלה דלקתית כרונית הפוגעת ברירית המעי הגס. המצב הקל ביותר נקרא Ulcerative Proctitis – הדלקת ממוקמת באזור פי הטבעת, מתבטאת בדימומים מפעם לפעם אשר לעיתים מלווים בכאב. במצב מתקדם – הדלקת ממוקמת באזור הרקטום והחלחולת, מתבטאת בשלשולים דמיים, התכווצויות וכאבי בטן, קושי להתפנות מצואה למרות תחושת צורך. במקרה של Left Side Colitis – הדלקת  נמצאת במעי הגס היורד, בצד השמאלי של הבטן התחתונה ומתבטאת בהתכווצויות וכאבים המופיעים יותר בצד השמאלי, שלשולים דמיים וירידה במשקל. כאשר הדלקת המשפיעה על כל המעי הגס, בנוסף להתכווצויות, כאבים, שלשולים דמיים וירידה במשקל  תאופיין גם בתשישות. דלקת המפושטת בכל המעי הגס נקראת Fulminant Colitis – הכאבים חדים וקשים, שלשולים מרובים עד התייבשות.

מהו קרוהן – Crohn Disease?

מחלה דלקתית כרונית הפוגעת ברירית מערכת העיכול ויכולה להופיע לכל אורך מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת עם זאת מעורבות של הקיבה או הושט נדירה ביותר. הדלקת במחלת קרוהן אינה רציפה וניתן לזהות אזורים בריאים ואזורים חולים לסירוגין, המיקום האופייני ביותר למחלה, ב- 75% מהחולים הוא בחלקו הסופי של המעי הדק באזור המעבר בין המעי הגס למעי הדק- האילאום. תסמיני המחלה: שלשול, חום וחולשה, כאבי בטן– בחלק גדול מהחולים כאב הבטן מתמקד בבטן ימנית תחתונה- האיזור בו ממוקם האילאום שכאמור במצב דלקתי. דימום רקטלי או שלשול דמי ייתכנו אך אינם שכיחים. הדלקת חודרת את כל שכבות דופן המעי, גורמת להיצרות חלל המעי המתבטאת בהתקפי כאב בטן ולעיתים תגרום אף לחסימת מעיים. תופעה שכיחה במחלת קרוהן היא הופעה של מחלות באיזור פי הטבעת – מחלה פרי-אנלית: כגון פיסורה/ פיסטולה- העלולה לגרום גם להיווצרות אבצס-מורסה. מחלות אלה גורמות לחולה סבל רב, לעיתים יופיעו סיבוכים אלה עוד לפני שאובחן החולה כסובל ממחלת קרוהן.

המאפיינים הדומים והשונים בקרוהן ובקוליטיס:
המחלה היא מחלה כרונית המאופיינת בהתקפים, בין התקף להתקף החולה הוא ללא תסמינים ומוגדר בשלב של הפוגה. ייתכנו הפוגות ממושכות מאוד. כמוכן תתכן מעורבות של מערכות ואיברים מחוץ למערכת העיכול: כאבי פרקים, דלקת פרקים, נגעים שונים של העור- דרמטיטיס ודלקות עיניים.
ההבדל בין קוליטיס לקרוהן: בקוליטיס- דלקת כיבית של המעי הגס הדלקת מוגבלת לשכבת הרירית השטחית ואינה מערבת בד"כ את השכבות העמוקות יותר שבדופן המעי. עובדה זו בעלת משמעות רבה כשמדובר באופי הסיבוכים של קוליטיס לעומת מחלת קרוהן כמפורט לעיל.

כיצד מאבחנים קרוהן או קוליטיס?
בדיקות דם שיגרתיות יכולות להצביע על נוכחות תהליך דלקתי פעיל (כללי) – עלייה של CRP, אנמיה (עקב הדימום), עליה בספירת הטסיות, ירידה באלבומין, שקיעת דם מוחשת ולעיתים ניתן לאתר נוגדנים בדם האופיינים בשכיחות גבוהה יותר בקרב חולים הלוקים בקוליטיס. האבחנה הסופית נקבעת לאחר ביצוע קולונוסוקפיה וביופסיה- דגימות רקמה מאזורים במעי הגס בהם נצפתה רירית מודלקת ו/או בדיקת הדמייה של מערכת העיכול, המכוונות להדמייה של המעי הדק במידה ויש חשד לקרוהן.

הטיפול בקוליטיס ובקרוהן
ברפואה הקונבנציונאלית, לא קיים טיפול אשר יביא לריפוי. בשלב התלקחות המחלה מטרת הטיפול לדכא את התהליך הדלקתי ולהקל על חומרת התסמינים. לאחר הרגיעה ממליצים על טיפול לטווח ארוך כמניעה. מגוון התרופות המשמשות לטיפול בקרוהן ובקוליטיס, זהה ברובו וכולל שילוב של תכשירים.
התרופות השכיחות לטיפול בקרוהן וקוליטיס (על פי מנגנון פעולתם):

  • חומרים נוגדי דלקת – אנטיביוטיקה – ציפרוקסין ומטרונידזול – יעילים כטיפול במחלת קרוהן, לאזור פי הטבעת, לפיסטולות ואבצסים. תופעות הלוואי: מטרונידזול גורם לעתים להופעת טעם מתכת בחלל הפה ויכול להתאפיין בהתפתחות פגיעה במערכת עצבים היקפית עם הרגשת נימול בכפות הגפיים.
  • רפאסל וסלאזופרין תופעות לוואי: שלשולים, כאבי ראש, בחילות, סחרחורות וכאבי מפרקים.
  • סטרואידים– כדוגמת פרדניזון– במינונים גבוהים לאורך זמן יש השפעות לוואי קשות ובלתי רצויות כגון: אובדן סידן מהעצמות דבר שעלול להוביל לאוסטופורוזיס, עיכוב בצמיחת ילדים, הופעת סוכרת, עלית לחץ דם, השמנת יתר, שיעור, אקנה. "אי שקט", הפרעות שינה, הפרעות פסיכאטריות, פגיעה בתפקוד מערכת החיסון ועוד.
  • חומרים המדכאים את מערכת החיסון – דוגמת 6MP, רמיקייד מסייעים להשיג רמיסיה (הפוגה) ולשמור עליה. תופעת הלוואי העיקרית של תרופות אלא – ירידה בספירת דם לבנה עקב דיכוי מח העצם נטייה להופעת זיהומים קשים, עליה בשכיחות הופעת שאתות.

ניתוח– בחולים בהם אין תגובה לטיפול תרופתי או בכאלה שמפתחים סיבוך בעקבות הדלקת כגון: חסימת מעי או הופעה של ממאירות, הטיפול יהיה ניתוחי, הניתוח לא מאפשר החלמה מלאה אלא מאפשר פתרון לבעיה אקוטית שבעטייה יופנה חולה לניתוח. כיוון שמדובר במחלה שיכולה לפגוע בכל חלקי מערכת העיכול, טיפול מקומי באיזור חולה או כריתת איזור חולה אחד לא מבטיחה מניעה של השנות או חזרה של המחלה באיזור אחר לאורך מערכת העיכול.

סיכום והמלצות
קרוהן וקוליטיס הן מחלות מעי דלקתיות כרוניות התקפיות אשר פורצות/ מחריפות על רקע מצבי מתח, סטרס וכשל במע' החיסון. במקרים רבים, מחלות אלה מצריכות תחזוקה לטווח ארוך ומניעה, אך הטיפולים הקונבנציונאלים כרוכים בתופעות לוואי רבות וקשות כמפורט לעיל. הרפואה הסינית מטפלת ביעילות והצלחה רבה במחלות אלה בזכות יכולתה לאזן ולחזק את המערכת החיסונית וכן להרגיע את מצבו הנפשי של החולה. כל זאת ללא תופעות לוואי!!
למידע נוסף על הטיפול בקרוהן וקוליטיס בעזרת דיקור סיני קרא עוד

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
גניה- כאב מקרין מישבן לרגל

29/10/18- היי, רציתי לומר לך תודה! אתמול חוללת נס עם הרגל שלי..היום אני הולכת רגיל!!

שני – פוריות

4/09/18- הבטא יצאה 407, את פשוט קוסמת!!! תודה!! אני כל כך מתרגשת!! הכל בזכותך!!!

מיטל- כאב במפסעה ובצקות

30/08/18- היי מולי, אני בשבוע 28, המפשעה כמעט לא מורגשת והבצקות פשוט נעלמו!! והכל בזכות הטיפול שלך!! רב תודות!!

לכל המסרונים
טיפים והמלצות