רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

גירוד בפות – פטרייה וגינלית – קנדידה

גרד ו/או צריבה בפות הם אחת הבעיות היותר מטרידות ומביכות..שלא כמו גרד בראש או באוזן שאפשר לגרד שם במחיצת אנשים בלי בושה, אזור הפות לא מקובל לגעת בציבור לכן גורם לסבל כפול לנשים הסובלות ממנו. המאמר הבא מציג את הסיבות לגרד, דרכי טיפול והמלצות.

הסיבות והגורמים לגירוד בפות:
הסיבה הנפוצה ביותר לגרד היא פטרייה וגינלית- בעיקר פטריית הקנדידה, לצורך אבחנה רצוי לעשות תרבית. במקרים רבים אין כל ממצא, ואז רוב הסיכויים שהסיבה לגרד היא עצבית. במקרי אלו בד"כ ילווה בצריבה ו/או כאב. 

מהי קנדידה ומה הטיפול הרפואי השכיח לפטרת הנרתיק:
קנדידה היא פטריית שמרים הקיימת בפלורת המעיים ובנרתיק בצורה טבעית בגופנו. עקב החלשות המערכת החיסונית או פגיעה באיזון חיידקי המעיים והנרתיק (עקב אנטיביוטיקה או גורמים אחרים), מתאפשרת צמיחת ייתר של פטריית הקנדידה העלולה להתרבות ולהתפשט לאזורים שונים בגוף. כאשר היא מתרבה בנרתיק תאובחן כפטרייה וגינלית ותתבטא בהפרשות מרובות מהנרתיק אשר לעתים מלוות בגרד עז. כלומר, הקנדידה אינה גוף זר או חיידק שפלש לגופינו, לכן כל הטיפולים  האמורים לקטול את הקנדידה כדוגמת כדורים, משחות- כגון אגיסטן, נרות, או לשטוף אותה בצורות שונות כגון שטיפות וגינליות, הם למעשה טיפול קוסמטי- שטחי בלבד. מספקים מרגוע זמני אך לא פתרון לטווח הרחוק. במקרים מסוימים גורמת הקנדידה להתפתחות דלקתית או רגישות יתר בנרתיק- בעיות הנקראות: וולווגיניטיס או וסטיבוליטיס.

הגורמים לגרד ופטרייה וגינלית על פי הרפואה הסינית:
  • "חום, לחות ורעילות במחמם תחתון": מתבטא בהפרשות מרובות, צהובות או צהבהבות, מלוות בריח רע גרד עז ו/או חוסר נוחות בנרתיק. לעיתים גם ילווה בצריבה, דקירות, אדמומיות ורגישות למגע בפתח הנרתיק. "חום, לחות ורעילות" – ניתן לתרגם בשפת הרפואה הקונבנציונאלית כתהליך דלקתי עקב חיידקים או פטרייה. "מחמם תחתון"- משמע מערכת אנרגטית האחראית על תפקוד מערכות ואיברים הנמצאים בבטן התחתונה כגון: המערכת הגניטאלית- הרחם, הנרתיק. "חום לחות ורעילות במחמם תחתון" עשוי להיווצר כתוצאה מ"חולשה של הספלינג והצטברות לחות" ו/או עקב "חסימות באנרגיית הכבד".
  • "חולשה של הספלינג והצטברות לחות" – על פי הרפואה הסינית "הספלינג" מייצג מערכת אנרגתית הלוקחת חלק חשוב בתהליכי העיכול, הספיגה חילוף החומרים, ופיזור הנוזלים בגופינו. כאשר מערכת זו נחלשת יתעוררו תופעות של צבירת נוזלים ופסולת מטבולית המעודדות צמיחה והתרבות של חיידקים ופטרייה. כמו בטבע כך קורה גם בגוף האדם, כאשר מים עומדים ולא זורמים.. פיטריות ובקטריות למיניהן אוהבות סביבה לחה וחמה לגדול ולהתרבות בה. סינדרום זה בד"כ מתבטא בגירוי או גרד קל, הפרשות מרובות לבנות סמיכות, או במרקם המזכיר קוטג'. בנוסף ילווה סינדרום זה בתופעות כמו עייפות כללית (בעיקר אחרי אוכל), נפיחות, גזים, יציאות רכות, צורך למתוק או לנשנש. חולשה של הספלינג עשויה להיגרם עקב "חסימות באנרגיית הכבד" ו/או עקב תזונה והרגלי אכילה לקויים.
  • "חסימות באנרגיית הכבד"– על פי הרפואה הסינית אנרגיית הכבד  אחראית על זרימה תקינה של האנרגיה והדם בגופינו. אנרגיה זו עלולה להיחסם עקב מצבים נפשיים כמו: לחץ/ מתח,כעסים, עצבנות, דיכאון וחרדה. חסימות באנרגיית הכבד עלולות לגרום לדיכוי ושיבוש בתפקודי מערכת החיסון והעיכול ולפגוע בתהליכי ניקוי וניקוז רעלים ופסולת מטבולית מהגוף. מה שעלול להביא למצב של "חום, לחות ורעילות במחמם תחתון"- כנ"ל.
  • תזונה והרגלי אכילה לקויים – תזונה אשר מרובה במזונות המכילים חומרים משמרים, צבעי מאכל, חומרי טעם וריח מלאכותיים, חומרי הדברה וכדומה, מציפה את מערכת העיכול ברעלנים. מוצרי חלב, ג'אנק פוד וארוחות לא סדירות מחלישים את יכולתה של מערכת העיכול ומערכת החיסון להתמודד עם רעלים.
הטיפול  בגרד ופטרייה על פי הרפואה הסינית:
הטיפול: ניתן בהתאם לאבחנה המפורטת לעיל והוא כולל דיקור ופורמולה – תערובת צמחי מרפא סיניים, המורכבת מכ- 15 צמחים שונים ומותאמת אישית לכל מטופלת. הטיפול שם דגש על איזון המערכות על ידי פתיחת חסימות אנרגטיות, סילוק "חום לחות ורעילות", חיזוק ו/או הזנה של האיבר או המערכת החלשים.

המלצות תזונה כוללות:
  • הפחתת סוכרים- בעיקר סוכרים מעובדים.
  • הימנעות ממזונות המכילים קמח לבן.
  • הפחתת מוצרי חלב- גורמים לצבירת לחות אשר מעודדת צמיחה והתרבות של פטריות.
  • שטיפת הנרתיק עם חומץ תפוחים מהול במים עוזרת להקלה.

לסיכום
על אף היותה בעיה עקשנית ומטרידה, מניסיוני לדיקור הסיני יש השפעה יעילה ואפקטיבית גם לטווח הרחוק.

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות