רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס, סבוריאה ואקזמה

מהי אסטמה של העור – אטופיק דרמטיטיס?
אטופי משמעו אלרגי (ביוונית "שלא במקומו") דרמטיטיס משמע דלקת עור. דלקת אלרגית של העור המאופיינת בתפרחת וגרד כרוני. מכונה גם אסטמה של העור בגלל שכיחותה הרבה אצל ילדים עם רקע של בעיות נשימה ואסטמה. מופיעה בכל הגילאים אך שכיחה יותר בגיל הילדות. מחקרים כיום מצביעים על שיעור של 9%-16%.
להלן דוגמה לדלקת עורית חריפה, לפני ואחרי הטיפול שלי:
למקרים נוספים שהגיעו אליי עם בעיות עור שונות וטופלו בהצלחה ניתן לקרוא בהרחבה בסיפורי הצלחה.

איך מאבחנים אטופיק דרמטיטיס?
במקרים הקלים: פריחה אדומה המלווה ביובש ניכר בעור וגרד עז הפוגע באיכות חיי המטופל. במקרים הקשים יותר: דלקת עורית – זיהום מקומי של האזור כתוצאה משילוב של גרד ניכר ופגיעות של העור המודלק. במקרה זה ניתן לחזות בנוסף לסימנים שפורטו גם בגלד צהוב על פני העור והפרשה צהבהבה.

מה גורם לאטופיק דרמטיטיס?
רקע תורשתי- בכ-70% מהמקרים קיים רקע של היסטוריה משפחתית. ייתכן שהמחלה התורשתית לא תופיע באותה צורה אלא כמחלה אחרת מתוך מכלול המחלות האלרגיות (נזלת אלרגית, אסטמה).
כשל של מערכת החיסון – הפרעה בבקרה של הגוף על תאי מערכת החיסון שלו, בעיקר על פעילות תאי הדם הלבנים- לימפוציטים. ישנם גורמים חיצוניים העלולים להשפיע לרעה על תפקוד המערכת החיסונית, לעורר או להחמיר את הדלקת המתרחשת בעור. גורמים אלה הם: 
 • אלרגיה – מגע עם גורם חיצוני (אלרגן) המעורר תגובה אלרגית, כגון: מזון, אבקני פריחה ואבק.
 • זיהומי עור – חיידקים, וירוסים ופטריות.
 • גירוי פיסי – יובש, גירוד ופציעת העור, שפשוף וחיכוך של העור.
 • לחץ נפשי – משפיע לרעה על תפקוד המערכת החיסונית וכך גורם להתפרצות ו/או החמרת המחלה.

האם יש טיפול טבעי חלופי למשחות סטרואידים לאטופיק דרמטיטיס?
הרפואה הסינית נותנת מענה טבעי בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא ראה בהמשך המאמר..

סבוראיק דרמטיטיס
 מהי?
סבוריאה(Seborrheic Dermatitis)היא מחלת עור דלקתית כרונית. מאופיינת בהפרשת יתר של חומר שומני הנקרא סבום מבלוטות החלב, הצטברות קשקשים יבשים ושומניות יתר על פני העור הגורמים לתחושת גרד,צריבה,אי נוחות והפרעה אסטטית. סבוריאה נפוצה בקרב כ- 15% מהאוכלוסייה מתוכם כ- 5% בדרגה חריפה. עלולה להופיע בכל גיל, החל מינקות (עד גיל שנה עשוי לעבור מעצמו). ומגיל ההתבגרות והלאה. הסבוריאה מאופיינת בהישנות וברמיסיות.

תסמיני הסבוריאה כוללים:
 • אדמומיות העור וקשקשת/קילופים- יופיעו בעיקר באזורים בהם יש שפע של בלוטות חלב כמו הקרקפת, המפשעה והפנים – גבות, עפעפיים, מצח, צדי האף, מאחורי האוזניים ובתעלת האוזן החיצונית.
 • קשקשת יבשה או שומנית על הקרקפת, לעתים מתפתחת לבליטות קשקשיות אדומות כמו גלדי פצעים בקרקפת.
 • גרד, תחושת צריבה ו/או עקצוץ.
 • פריחה המלווה בהפרשה צהבהבה.
 הסיבות לסבוריאה – לא תמיד ידועות, אך נמצא קשר לגורמים הבאים:
 • גורמים גנטיים- תורשה.
 • תפקוד לקוי של מערכת החיסון ומערכת העצבים.
 • שינויים הורמונליים- מספר מחקרים הדגימו פעילות יתר של בלוטות החלב כתגובה להורמוני מין גבריים – עובדה היכולה להסביר מדוע בעיה זו שכיחה יותר בקרב גברים. אצל תינוקות, כאשר סבוריאה דרמטיטיס מופיעה בגיל הינקות, היא בדרך כלל נעלמת מעצמה בגיל 6–12 חודשים דבר הרומז על מעבר של הורמונים אימהיים אל העובר, לפני הלידה או במהלך הינקות.
 • זיהום פטרייתי – מעורבות של פטריית שמר השוכנת בזקיק השערה.
 • גורמים נפשיים- מתח, לחץ נפשי, חרדה.
 • שינויי מזג אוויר- קר ויבש או חם ולח
 • אלרגיות- למזון או לתרופה מסוימת .
מהי אקזמה?
אקזמה היא למעשה הגדרה כוללת למצבים דלקתיים כרוניים של העור. האקזמה נראית כמו פצע אדמדם ללא גבולות מוגדרים. הנגע עשוי להתמלא שלפוחיות קטנות ובהמשך להתפתח למצב של יובש וקשקשים.
מוקדים אופייניים: פנים, ידיים, פרקי ידיים, חלקים פנימיים של מרפקים וברכיים. האקזמה יכולה להימשך חודשים ואפילו שנים. היא יכולה להופיע ולהיעלם כלעומת שבאה ויכולה לחזור ולהופיע. רוב מומחי העור אינם מסוגלים להסביר תופעה זו. האקזמה אינה גורמת נזק לבריאות אך היא מטרידה מאד מבחינת אסתטית ותחושתית כאשר מלווה עם גרד. כמוכן עלולה לפגוע בשלמות העור עד לסכנת זיהום

הטיפול הקונבנציונלי לאטופיק דרמטיטיס, סבוריאה, אקזמה ופריחה:
הטיפול רפואי המקובל לתופעות עוריות כגון אלה כולל: אנטי היסטמינים(במקרה של התקף אקוטי), משחות סטרואידיות המכילות קורטיזון, תכשירים אנטי-דלקתיים (במידה ונוצר זיהום) משחות אנטי-פטרייתי. לקרקפת נותנים סוגי שמפו המכילים אבץ, זפת, סלניום. תרופות ותכשירים אלו מרגיעים זמנית את העור אך אינם נותנים פתרון לבעיה מיסודה ואינם מונעים את הישנותה. מאידך ידועות תופעות הלוואי שלהם ונזקיהם לגוף.

הגורמים לבעיות עור כגון אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה ואקזמה על פי הרפואה הסינית:
(ברפואה הסינית ניתן למצוא מכנה משותף לבעיות עור שונות):
 • "חסימות באנרגיית הכבד"– על פי הרפואה הסינית אנרגיית הכבד אחראית על זרימה תקינה של האנרגיה והדם בגופינו. אנרגיה זו עלולה להיחסם עקב מצבים נפשיים כמו: לחץ/ מתחדיכאוןחרדה. חסימות אנרגתיוית אלא פוגעות בזרימת האנרגיה התקינה לחלקי הגוף השונים ואיבריו וגורמות לדיכוי ושיבוש בתפקוד מערכת החיסון ומערכות פנימיות אחרות כמו העיכול, ב.אדרנל, מערכת הורמונלית ועוד. שיבוש תפקודי זה גורם לכשל ביכולתה של מערכת החיסון להתמודד עם אלרגנים חיצוניים וכן לפגיעה בתהליכי ניקוי וניקוז רעלים ופסולת מטבולית מהגוף. מצב הנקרא ברפואה הסינית- "חום, לחות ורעילות בקיבה ובמעיים".
 • "חום, לחות ורעילות בקיבה ובמעיים" – רמה גבוהה של טוקסינים- רעלנים ופסולת מטבולית שמצטברת בגוף, נספגת דרך המעי וחודרת למחזור הדם עקב חולשה או ליקוי בתפקוד המעי. תפקוד המעי התקין משתבש עקב "חסימות באנרגיית הכבד" ו/או עקב תזונה והרגלי אכילה לקויים.
 • "חולשה באנרגיית הכליות"– על פי הרפואה הסינית הכליות אחראיות על "תמצית החיים"- המטען הגנטי- תורשתי איתו אנו נולדים וכן על תפקוד האדרנל ומאזן ההורמונים בגופנו. "חולשה באנרגיית הכליות"- משמע נטייה תורשתית לקויה התבטאת בכשל של מערכת החיסון ביכולתה להתמודד עם אלרגנים או בנטייה לחוסר איזון הורמונאלי העשוי להתפתח בגילאים שונים.
 • תזונה והרגלי אכילה לקויים – תזונה המרובה במזון תעשייתי- המכיל חומרים משמרים, צבעי מאכל, חומרי טעם וריח מלאכותיים, או פירות וירקות שרוססו בחומרי הדברה מעל הרמה המותרת/מאושרת וכדומה, מציפה את מערכת העיכול ברעלנים. כמוכן, אנשים האלרגיים למוצרי חלב עלולים לפתח אלרגיה עורית כתגובה. וארוחות לא סדירות מחלישים את יכולתה של מערכת העיכול ומערכת החיסון להתמודד עם רעלים ואלרגנים.
הטיפול של רפואה סינית באטופיק דרמטיטיס, סבוריאה ואקזמה כולל:
הקזה, דיקור סיני, צמחי מרפא סינים (בשימוש פנימי וחיצוני) ושינוי תזונתי. המותאמים אישית לכל מטופל לאחר אבחון ותשאול מעמיק. טיפולים אלו מעוררים ומזרזים את תהליכי הריפוי הטבעיים הקיימים בגוף. הטיפול הסיני מאזן ומחזק את מערכת החיסון ומערכות הגוף האחרות שנחלשו או כשלו ועל ידי כך עוזר לגופנו להתנקות מרעלים, להתמודד טוב יותר עם אלרגנים חיצוניים ולהרגיע את התגובה הדלקתית בעור(הצמחים הסיניים מכילים חומרים אנטיביוטיים ואנטי-בקטרייאלים טבעיים העוזרים לטיפול בדלקות העור). כמוכן במקביל ולא פחות חשוב, הטיפול הסיני מאזן ומרגיע את המצב הנפשי. זהו שינוי פנימי המביא לשינוי חיצוני ללא תופעות לוואי.

טיפים והמלצות להקלה בגירוי עור כגון אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה אקזמה ופריחה:
 • להימנע ממאכלים חריפים, מזונות המכילים חומרים אלרגנים (חומרי טעם, ריח וצבע מלאכותיים, חומרים משמרים).
 • להימנע ממקלחות חמות ולהשתמש באל סבון היפו- אלרגני (מומלץ סבון סלק) באזור המגורה.
 • לקרקפת מומלץ להשתמש בשמפו טבעי המכיל סרפד ו/או רוזמרין. או לשטוף את הראש עם מרתח של סרפד ו/או רוזמרין.
 • שמנים אתרים מסוימים כמו מרווה רפואית, אקליפטוס (חשוב שיהיה שמן באיכות טובה) עוזרים להקלה באדמומיות, בצריבה ובגרד.
 • לסובלים מחסר בויטמיני B מומלץ לקחת תוספים של קומפלקס B ו/או B12.
 • מרק שעועית מאש – עוזר בניקוי רעלים מהגוף.

לסיכום
על פי הרפואה הסינית בעיות עור כגון אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה ואקזמה נגרמות עקב: רעילות גבוהה בדם, חוסר איזון הורמונלי וכשל של מערכת החיסון. הגורמים לרגישות ותגובת יתר של הגוף – של מערכת החיסון, למזונות מסוימים, חומרים אלרגנים, לשינויים במזג האוויר או אפילו לשינויים במצב הרוח שלנו. תגובת יתר זו מתבטאת באדמומיות, חם, גרד וצריבה בעור כנ"ל. הטיפול של דיקור סיני בבעיות עור כגון אלה, מהווה חלופה טבעית למשחות סטרואידים ומאפשר הקלה משמעותית והעלמת התסמינים, ללא כל תופעות לוואי. 

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות