רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

כאבי גב וצוואר – דיקור סיני

נתפס הגב, אי אפשר לזוז, מקרין לישבן ו/או לרגל.. מה עושים?! דיקור סיני נמצא כטיפול היעיל ביותר לכאבי גב וצוואר
מטופלים רבים מגיעים אליי עקב כאבים ובעיות אורטופדיות שונות כגון: גב, צוואר, כתפיים, ברכיים או פרקים. בדף זה אפרט יותר לגבי בעיות גב וצוואר, לבעיות פרקים- כתפיים, ברכיים וכפות ידיים או רגליים ראה מידע מורחב. לכאבי גב/אגן ו/או מפסעה בהריון קרא עוד

הסיפור של דפנה בת 45: יום אחד נתפס לי הגב התחתון בצורה אקוטית, ממש לא הצלחתי לעמוד ישר ולתפקד. הייתי לפני נסיעה לחו"ל וחששתי שהגב יגביל אותי מאד, הספקתי לעשות אצל מולי רק 2 טיפולים לפני הנסיעה, מולי טיפלה בי ביסודיות כהרגלה והכאב וההקרנה פשוט נעלמו כלא היו ולא הטרידו אותי כלל בנסיעה ועד היום. לסיפורי הצלחה נוספים קרא עוד.

מהו בלט דיסק? מהי פריצת דיסק? ומה ההבדל ביניהם?
הדיסק הוא סחוס בין חולייתי- המשמש כבולם זעזועים של עמוד השדרה. בלט דיסק נגרם באופן טבעי, במהלך השנים, עם שחיקת הסחוס. נטיית הדיסק לבלוט לכיוון חוט השדרה מייצרת לחץ על שורשי העצבים מכאן נובעת תחושת נימול ו/או כאב המקרין לכיוון הישבן ו/או הרגל.
פריצת דיסק נגרמת בד"כ עקב תנועה חדה, הרמת משקל או תאונה בה נוצר לחץ פתאומי על הדיסק הגורם לפריצה של נוזל מתוך גרעין הדיסק. הנוזל מייצר לחץ נוסף על שורשי העצב המתבטא בכאב עז או נימול לאורך כל הרגל לעתים עד תחושת שיתוק וחוסר יכולת לעמוד על הרגל.

הסיבות והגורמים לכאבי גב תחתון, עליון וצוואר
הסיבות לכאבי גב וצוואר רבות ושונות, בעיקרן נחלקות לגורמים מכנים – שלדיים או גורמים שריריים. גורמים מכנים גורמים הקשורים לשלד ולחוליות לדוגמה: עקמת, ספונדילוליאסטזיס, שינויים ניווניים בחוליות, פריצה/ בלט דיסק, או תזוזת חוליות הנגרמת עקב תאונה – כמו "וויפלש", נפילה או החלקה. במקרים אלו נגרמת הצרות במרווח הבין חולייתי ונוצר לחץ על שורשי העצב היוצאים מחוט השדרה דרך המרווחים שבין החוליות. מה שגורם לכאב והקרנה.
גורמים שריריים כוללים: התכווצות שרירים– הנגרמת עקב הצטברות חומצת חלב בשריר. דלקות שרירים/ גידים/ פרקים, אשר ברוב המקרים נגרמות מעומס יתר על השרירים והמפרקים עקב: הרגלי יציבה ותנועה שגויים – כגון: ישיבה, כפיפה, הרמת משקל, ישיבה ממושכת בעבודה או בנסיעות ארוכות, העמסת יתר בפעילות ספורטיבית/ חדר כושר. סטרס, עצבנות וכעסים הם הגורמים העיקרים להצטברות מתח וכיווץ בשרירי הגב, הצוואר, הלסת, השכמות והכתפיים. לכן, בתקופות אינטנסיביות ולחוצות יוחרף מצב האדם הסובל מכאבי גב או צוואר.
ברפואה הסינית מאבחנים את מקור הכאב על פי מיקומו המרידיאני- ערוץ האנרגיה העובר במיקום הכאב.

טיפול בכאבי גב בדיקור סיני לעומת שימוש במשככי כאב כגון אופטלגין ואטופן
בהתאם לאבחנה, כל מקרה לגופו, מציעה הרפואה הסינית טיפול המשלב דיקור סיני עם כוסות רוח או מוקסה או אלקטרו. טיפולים אלו משפרים את זרימת הדם והאנרגיה לאזור הפגוע, מה שמסייע לפיזור חומצת החלב שהצטברה בשריר, ריפוי דלקות, זירוז איחוי ושיקום רקמות וסחוסים. לדיקור הסיני יתרון יחסי על פני הרפואה המודרנית בכך שנותן מענה מיידי לכאב וגם יכול למנוע את הישנות הכאב בעתיד, מכיוון שתורם לשיקום המקום הפגוע. בעוד שהטיפול תרופתי נותן מענה מיידי לכאב אך לא מטפל בבעיה ולכן אינו מונע את הישנות הכאב. יתרון נוסף לדיקור הסיני הוא ביכולתו להתאים למגוון רחב של כאבים מגורמים שונים.

הטיפול היעיל ביותר לכאבי גב הוא שילוב מנצח של: דיקור, טכניקת אלכסנדר, פלדנקרייז ותרגילים לשחרור

מניסיוני האישי – במהלך שנים רבות בהן סבלתי מכאבי גב, ניסיתי והתנסיתי בשיטות וטיפולים שונים ביניהם: פיזיותרפיה, כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה.. כיום במקרים רבים אני משלבת את הדיקור עם תרגול של טכניקת אלכסנדר ומלמדת את מטופלי תרגילים בשיטת פלדנקרייז לשחרור הגב. בנוסף לטיפול אני מסבירה להם ממה עליהם להימנע ומה עליהם לשפר ביציבה ובהרגלי התנועה שלהם, בכדיי למנוע הישנות הבעיה..כמוכן אני מלמדת אותם תרגילים לשחרור והגמשת השרירים והמפרקים.
טיפים והמלצות להקלה ומניעה של כאבי גב וצוואר
  • הקפידו על יציבה וישיבה נוחה ונכונה – רצוי לבחור כיסא אורטופדי – בעל משענת תומכת לשקע גב תחתון, שיותאם בגובה כך שכפות הרגליים יהיו מונחות במלואן על הרצפה, בירכיים בזווית -90 מעלות ולשבת עם גב זקוף ומוצמד למשענת הכיסא.
  • הימנעו מישיבה ממושכת – רצוי לקום להתהלך מס' דקות ולהתמתח לפחות פעם בשעה.
  • שימו לב ליציבה נכונה בפעולות היום יום – כאשר אתם מתכופפים יש להקפיד על גב ישר ולכפוף מהברכיים.
  • כיצד להרים חפצים כבדים בצורה נכונה – יש לשמור על הגב ישר, להשתמש בכיפוף הברכיים ושרירי הרגליים ולהצמיד את החפץ כמה שיותר לגוף. רצוי להימנע מהרמת חפצים כבדים מאד.
  • התמידו בפעילות ספורטיבית מבוקרת – הליכה, שחייה- חתירה או גב (לא חזה) ותרגילים להגמשת שרירי הגב והישבן.
  • בחרו נעליים נוחות – אורטופדיות להליכה ביומיום ועם בולמי זעזועים לספורט.
  • השתדלו להימנע מתנועות חדות ופתאומיות.
  • מנח הגוף בזמן השינה – מומלץ לישון על מזרון שמידת קשיותו בינונית ותומך בכל חלקי הגוף. רצוי לישון על הצד עם כרית קטנה בין הבירכיים או על הגב עם כרית גבוהה תחת הבירכיים. שינה על הבטן יוצרת לחץ רב על עמוד השידרה.
מחקרים מוכיחים כי הדיקור יעיל לטיפול ומניעה של:
כאבי גב, כאבי כתף וצוואר וכאבי ברכיים – קובץ מאמרים ומחקרים


לסיכום

מטופלים רבים מגיעים אליי לאחר התייעצות עם אורטופד או כירורג מומחה לבעיות גב וצוואר: יש "קצבים"- חמים על הסכין, הממהרים להמליץ על ניתוח אך לאחרונה לא מעט מומחים ממליצים: "לנסות תרגילים וטיפולים אלטרנטיביים ולא למהר לניתוח.." ואומר שניתוח זה לא הפתרון האולטימטיבי!!..מלבד הסיכון הקיים בו, יש מקרים רבים שגם לאחר הניתוח או זמן דיי קצר לאחריו חוזרים כאבים או מתפתחים בלטי דיסק מעל או מתחת למקום הניתוח.
התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות