רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט בעיות רפואיות התייעץ עם מומחה התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

חריקת שיניים, נעילת לסת, כאבי פנים(TMJ,TMD)

איך נדע אם אנחנו חורקים שיניים או מהדקים לסתות?
אם אתם מתעוררים בבוקר עם כאב באזור מפרקי הלסת, ייתכן מאוד שאתם נועלים לסת או חורקים שיניים(ברוקסיזם) במהלך השינה וכלל אינכם מודעים לזה. במקרה של ילד שחורק, ניתן לשמוע בקרבתו או במהלך שנתו. חריקת שיניים והידוק לסתות הן תופעות שכיחות, מסתבר שכ- 16% אחוז מהאוכלוסייה סובלים ממנה. רוב האנשים אינם מודעים לכך, כיוון שבמקרים רבים זה קורה להם במהלך השינה. יש שנועלים את הלסת חזק מדי וכתוצאה מכך סובלים כאבים עזים בשרירי הלסת ופגיעה בשיניים. במקרים של חריקת שיניים חמורה, יכול לגרום לסדקים בשן. רוב הרופאים ממליצים על חבישת סד דנטלי בלילה, שיגן על השיניים מפני שחיקה כתוצאה מהחריקה. זה לא תמיד עוזר, מאד לא נוח להתרגל, אך בעיקר לא פותר את ההרגל. ישנם דרכים אחרות שיכולות לעזור, כמו דיקור סיני וטכניקת אלכסנדר.

הסימנים הנפוצים לתסמונת:
1. כאב – הכאב במפרק הלסת יכול להיות עז וחד או עמום ומתמשך. הכאב יכול להופיע בזמן לעיסה, בליעה, פיהוק, דיבור או לחילופין באופן קבוע. הכאב יכול להיות מקומי או להקרין מסביב- סביב האוזן, בתוך האוזן, בתוך הפה, בשיניים ובחניכיים. הכאב עלול להקרין גם לראש ואפילו לעמוד השדרה הצווארי.
2. אובדן טווח תנועה – קושי לפתוח את הפה.
3. נעילה של המפרק – כאשר מפרק הלסת נשאר ללא יכולת תנועה או במילים אחרות "נעול" במצב של פתיחת הפה או במצב של סגירת הפה.
4. כאבי ראש ופנים – קרוב ל80% מאנשים הסובלים מהתסמונת, מדווחים גם על כאבי ראש. 40% מדווחים על כאבי פנים. הכאבים לעתים קרובות נעשים חמורים יותר בעת פתיחה וסגירת הפה. ישנם גם דיווחים על החמרה בכאב במזג אוויר קר ובקרבה גדולה מדי למזגן.
5. כאבי אוזניים – כ50% מהסובלים מתסמונת מפרק הלסת מתלוננים על כאבי אוזניים. לצורך אבחנה מבדלת יש לשים לב לסימפטומים נלווים כגון ירידה בשמיעה, חום והפרשות הצפויות במקרה של דלקת באוזניים.
6. רעשים בפתיחה וסגירת הפה -"קנאקים" – רעשים בעת פתיחה וסגירה של הפה – הם אחד הסימפטומים הראשונים במצב של נזק תוך מפרקי
7. סחרחורת וחוסר יציבות– כ40% מהסובלים מנעילה/הידוק מפרק הלסת סובלים גם מסחרחורת וחוסר יציבות.
8. גודש באוזניים – תחושה של  מלאות באוזניים ולחץ בעת המראה ונחיתה.

מהן הסיבות לחריקת שיניים/ נעילת לסתות על פי הרפואה הסינית:
הסיבות השכיחות ביותר הן לחץ וחרדה. על פי הרפואה הסינית, כאבים או בעיות שונות בגופינו מקורם בהפרעות שונות בפעילות האנרגתית= עצבית, של מערכות שונות בגופינו. המרידיאן= ערוץ האנרגיה שעובר בין שתי הלסתות(כמו זיגזג), משויך לאנרגיה של כיס המרה. הרגשות שהכי משפיעים על זרימת האנרגיה במרידיאן זה הם סטרס וכעס. כאשר רגשות אלה גועים בנו באופן קבוע, הדבר גורם לאנרגיה במרידיאן להיחסם, מה שגורם לעצבוב יתר באזורים בהם עובר המרידיאן וכתוצאה מכך ננעלת הלסת או שמופיעה חריקת שיניים.

מה הקשר בין חריקת שיניים לכאבי ראש/ מיגרנה ולנוקשות וכאב בצוואר ועורף
שרירי הלסת מתחברים לבסיס הגולגולת והעורף, כאשר מהדקים לסתות או חורקים שיניים, המתח בשרירי הלסת משפיע גם על מתח בעורף ובצוואר. מתח זה מפריע לזרימת הדם והאנרגיה לראש וגורם לכאבי ראש ומיגרנה.. נתקלתי בלא מעט מקרים של מטופלים שמתעוררים עם צוואר תפוס ולא מבינים למה. סיכוי טוב שהסיבה לכך היא הידוק לסתות במהלך השינה.

טיפול טבעי בעזרת דיקור סיני לחריקת שיניים/ לסת נעולה
הדיקור הסיני יעיל מאד בהפחתת מתחים פיזיים ורגשיים ככלל. נקודות הדיקור עוזרות לשחרר חסימות מהמרידיאן. מה שעוזר להרפות את שרירי הלסת, הפנים והצוואר. מניסיוני הטיפול בדיקור יעיל מאד, במיוחד עם ילדים זה עובד מהר – לעתים מספיק אף טיפול אחד.

עיסוי ופיזיותרפיה לחריקת שיניים
בסוף כל טיפול אני משלבת עיסוי של חיבורי שרירי הלסת ושרירי הצוואר. ומלמדת תרגילים שעוזרים להפחתת המתח בשרירי הלסת והצוואר.

לסיכום
מכיוון שחריקת שיניים/ נעלית לסת נגרמות כתוצאה מלחץ, אני ממליצה למטופלי להיעזר בטכניקות  הרגעה במהלך היום ובמיוחד בלילה, לפני השינה, כגון: יוגה, תרגילי נשימה, מדיטציה או אמבטיה חמה.

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
לינת- שלפוחית רגיזה וכואבת

8/11/21- מאז הטיפולים שעשינו, השלפוחית נרגעה- לא תכוף, לא דחוף ולא כואב.

טל- דלקות שתן חוזרות

25/10/21- היי, מרגישה הרבה הרבה יותר טוב מאז הדיקור אתמול!

לינוי-קנדידה כרונית

16/06/21- מרגישה שיפור משמעותי גם מבחינת הגרד וגם בכאב בקיום.

לכל המסרונים
טיפים והמלצות