רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

הפרעות קשב והתנהגות והטיפול בהן ברפואה הסינית

מבוא:
ADHD קיים ב- 3% – 5% מאוכלוסית הילדים בגיל בית הספר בישראל. נהוג לחלקו לשני סוגים של הפרעות קשב:

הפרעת קשב וריכוז טהורה : ADD – הינה תסמונת נוירולוגית המאופיינת בבעיות בריכוז וזיכרון על רקע ניתוקים והסחת דעת. הגדרה של הפרעת קשב אינה חסך בקשב, אלא אי רציפות קשב לאורך זמן. הביטוי הנוירולוגי להפרעה זו הוא בפעילות גלי מוח נמוכים במקום גבוהים במצבים בהם אדם נדרש למיקוד קשב ולריכוז. כאשר המוח אינו מסוגל לתזמן את גלי המוח הגבוהים הנדרשים ללמידה לאורך זמן, הוא אינו יכול לשמור על ריכוז וקשב לאורך זמן. לכן יש רגעים בהם לאדם יש קשב והוא יכול להתרכז ולתפקד מצוין ורגעים אחרים בהם אין לו קשב ואז אינו מתפקד טוב, גם בפעולות שהוא מכיר היטב. הקושי הביצועי בתפקודו נובע מקושי במערכת הוויסות במוחו. המאמץ שילד אשר מתפקד בעזרת גלי מוח נמוכים משקיע בלמידה, גדול פי כמה מילד אחר שעובד עם גלי מוח גבוהים. מאמץ זה גובה גם מחיר רגשי.
הפרעת קשב היפר אקטיבית ADHD מאופיינת, בנוסף למתואר לעיל, גם בחוסר שקט המתבטא בתנועתיות או דברנות יתר, אימפולסיביות, קושי באיפוק ובציות להוראות וחוקים, סף תסכול נמוך, בעיות בתקשורת בין אישית וחוסר מודעות למצבי מתח וסכנה.
אצל אדם שאינו סובל מהפרעת קשב, המוח מתאים את רמת הריכוז לפעולה. אחת הבעיות של אנשים המתמודדים עם הפרעת קשב, היא שהם לא מצליחים לגייס את רמת הקשב הנדרשת לפעולה שהם מבצעים. כאשר הם נדרשים להתרכז חלקים במוח שלהם נכנסים למצב של תת פעילות ואז הם עלולים, מצד אחד להתנתק ו'לרחף' ומצד שני להיות תנועתיים ומילוליים – זאת במטרה לגייס את הקשב הנדרש להם. לילדים אלו אין את יכולת הוויסות שהם זקוקים לה ברמות הקשב שלהם.

מה גורם ל- ADD או ADHD ?
הסיבות ל-ADHD אינן ידועות, ילדים עם ADHD יכולים להיות מכל רקע עדתי, תרבותי, סוציואקונומי אך נראה שהמכנה המשותף לכולם הוא קשיים בריכוז, לימוד ושליטה בתגובות. הגורם לכך אינו חוסר אינטליגנציה- ילדים עם ADHD יכולים להיות בעלי רמת אינטלגנציה נמוכה, נורמלית, או גבוהה מהממוצע. ADHD הוא כנראה ליקוי התפתחותי, בעל בסיס נוירו-ביולוגי. יש סברות שמקורו גנטי- מחקרים מראים שתסמונת זו מועברת גנטית ובמקרים רבים מתרחשת כתוצאה מחוסר איזון כימי בנוירוטרנסמיטרים מסוימים באיזורים מסוימים במוח.
מחקרים שהשוו פעילות חשמלית במוחותיהם של בעלי ADHD לאלה של ילדים ללא ADHD, הן במנוחה והן במשימות חשיבה, מצאו כי הפעילות המוחית החשמלית של ילדים עםADHD נמוכה, במיוחד באזור הקדמי של המוח. ילדי ADHD הגיבו למשימות כפי שמגיבים ילדים קטנים יותר ללא בעית ADHD. כמוכן מצאו במחקרים כי לילדים עם ADHD זרימת דם פחותה באזור הקדמי של המוח, במיוחד בגרעין המזונב ובחלקים במרכז המוח הידועים כמערכת הלימבית. הגרעין המזונב מורכב מכמה צרורות של סיבי עצב, ביניהם אזור הנקרא Stratiumm, אזור החשוב בהפעלת עכבות וקשב. המערכת הלימבית שהוא מחובר אליה אחראית למגוון פעולות שהחשובות בהן הן: שליטה ברגשות, מוטיבציה וזכרון. המערכת הלימבית במוח האמצעי שולחת אותות אל האזור הקדמי של המוח, והוא מחזיר אותות משלו המיועדים לווסת התנהגות ורגשות ולרסן את תגובותינו. מתן תרופות ממריצות מגביר את זרימת הדם לאזורים אלה. אזורים אלה במוח הם העשירים ביותר בדופאמין, עובדה הרומזת על כך שבאנשים עם ADHDD לא מופק דופאמין במידה מספקת.

הגורמים להפרעת קשב וריכוז לפי הרפואה הסינית:
ברפואה הסינית בדומה לרפואה המערבית מבדילים בין הפרעות קשב וריכוז בפרט לבין אלה השלבות היפראקטיביות.

הצטברות של "ליחה" האוטמת את מעברי המוח: בשפת הרפואה הסינית "ליחה"- זהו תוצר לוואי (פסולת) של תהליכים מטבוליים בגוף, זאת לא בהכרח אותה ליחה שאנו מכירים, מרגישים ורואים בזמן הצטננות. באופן טבעי פסולת זו כמותה מזערית והיא מתנקזת מהגוף דרך השתן, הצואה והזיעה. במקרה של כשל בתפקוד המערכת שאחראית על ניקוז הליחה, הליחה מצטברת וחוסמת את זרימת האנרגיה התקינה במרדיאנים (ערוצי האנרגיה) לחלקי הגוף ולמוח. בדומה לפסולת החוסמת את זרימת המים בצינורות ההשקיה בשדה, דבר היכול לגרום להתייבשות הגידולים, כך גם חוסר זרימה והזנה של האנרגיה לחלקי הגוף השונים ביניהם המוח יכול לגרום להאטת החשיבה, ירידה בריכוז וזיכרון, חולמנות יתר, קואורדינציה לקויה וכו'. "הצטברות של ליחה" תהיה נפוצה יותר בילדים שמנמנים, בעלי מזג נוח, האוהבים מתוק/פחמימות ולהישאר בבית (שונאים ספורט), בד"כ תהיה להם נטייה ליציאות רכות ו/או מחלות ליחה בדרכי הנשימה.

"חום וליחה" – הכוונה למצבים המלווים גם בסימפטומים של חום בנוסף לסימפטומים המוזכרים לעיל. במצבים אלו נראה דווקא ילדים פעילים, רזים, עם נטייה למצבי רוח והתקפי זעם.

סיבות אחרות פחות נפוצות להפרעת קשב יכולות להיות: חוסר צ'י (אנרגיה) וחוסר דם. סיבות השכיחות יותר בילדים חלשים עם היסטוריה של מחלה כרונית ולא אפרט עליהן כאן.

הטיפול בדיקור סיני להפרעת קשב וריכוז מסוג ADD:
לצורך הטיפול בהפרעת קשב נדרש קודם כל אבחון הגורם להיווצרות/הצטברות הליחה וטיפול בו. בפועל נחזק מערכות ותהליכים האחראים על ניקוז הליחה בגופנו, נפתח ונטהר את "מעברי המוח" (המעברים האנרגטיים), נזין את ה"יין" וננקז חום במידת הצורך. לשם כך נבחר נקודות דיקור המשפרות ומחזקות את מערכת העיכול- האחראית על ניקוז פסולת מגופנו בשילוב עם נקודות המשפרות את זרימת הדם למוח ועוזרות לווסת את הפרשת הדופאמין וחמרים כימים אחרים במוחנו, האחראים על הריכוז וחידוד המחשבה. מכיוון שהנטייה של ילדים אלה היא לרחף..נעזר בנק' מקרקעות- ז"א נקודות שמחזקות את אלמנט האדמה- קרקע בגופנו.
במקביל מומלץ לשלב תזונה עתירת סיבים, מופחתת שומנים ולהימנע ממוצרי חלב המגבירים ייצור ליחה וכן להקפיד על פעילות גופנית סדירה.

הגורמים להיפראקטיביות לפי הרפואה הסינית:
"יאנג עולה ומתמרד" היוצר "רוח" – "רוח" זהו מונח לתנועה לא מבוקרת בגוף, על פי הרפואה הסינית הרוח היא תוצר של עודף באנרגיית "יאנג" של הכבד. "אנרגיית הכבד" ברפואה הסינית היא מערכת אנרגתית האחראית על הזרימה התקינה של האנרגיה בגופנו ועל מצב רוחנו. ניתן להקביל פעילות מערכת אנרגתית זו למערכת העיצבית במוחנו. תנועה עודפת – לא מבוקרת של אנרגיית הכבד תתבטא בשינויים במצב הרוח, אימפולסיביות, התפרצויות כעס בלתי צפויות, אגרסיות, חוסר שקט וקושי בשליטה על תנועת חלקי הגוף השונים. במקרים חמורים יותר תתבטא ב'טיקים' – התכווצויות לא רצוניות בפנים.

"חום פנימי"- זהו מצב אנרגתי הנוצר עקב "חוסר יין" או עקב הלעטת הגוף בסוכרים ו/או חומרים אלרגנים (כמו צבעי מאכל, חומרים משמרים ועוד). כמוכן מצב זה עלול להיווצר או להחריף עקב הפרעות רגשיות/ פסיכולוגיות שונות(בעיקר כעסים), המייצרות אנרגיית חום בגופנו. אנרגיה זו תתבטא בחוסר שקט פיזי ונפשי, דברנות או תנועתיות יתר- כאילו משהו תוסס ומבעבע מבפנים. בד"כ ילדים אלה יתלוננו יותר שחם להם ויראו מזיעים יותר מילדים אחרים בסביבתם, לעיתים יסבלו מעצירות, פריחות ובעיות עור שונות. במקרים חריפים יותר אותו חום פנימי עלול לגרום להפרעות שינה והתקפי זעם.

הטיפול בדיקור סיני להיפראקטיביות
עקרון הטיפול במקרה זה יהיה וויסות "אנרגיית הכבד", איזון בין "יין ליאנג" ופתיחת חסימות. לשם כך קיימות נקודות ושיטות דיקור מיוחדות המרגיעות מאוד וממתנות את ההתנהגות האגרסיבית.
במקרים של עודף חום נשלב נקודות המנקזות או מווסתות את החום מהמערכת בה הוא עודף. במקביל חשוב מאוד להקפיד על תזונה מופחתת סוכר ולהמנע ממזונות המכילים חומרי צבע ומאכל המייצרים חום בגופנו. וכן לאפשר לילד לשחרר אנרגיה על ידי פעילות ספורטיבית.
תוצאות מחקרים: במחקר שיטתי נלקחו 34 מחקרים שפורסמו בספרות המדע הסינית, אשר בדקו את יעילות הטיפול ברפואה סינית להפרעות קשב והיפראקטיביות לעומת הטיפול המקובל ברטאלין. לסיכום הטיפול ברפואה סינית נמצא שווה ביעילותו או אף טוב יותר מהשפעת הרטאלין לטווח הארוך. כל זאת ללא תופעות לוואי.

הטיפול בריטאלין / סילרט / ניטן מנקודת ראות סינית
נכון שתרופות אלה הן הדרך הקלה להפחית את ההתנהגות ההיפראקטיבית ולשפר את היכולת להתמקד לעבוד וללמוד, אך אל לנו לשכוח שתרופות אלו אינן מסוגלות לרפא את ההפרעה אלא רק ממתנות זמנית. מעבר לזה תופעות הלוואי שיש לתרופות אלו (כמו: ירידה בתאבון ובמשקל, הזעה, הסמקה, רעד, שינויים בדופק, סחרחורת ולעיתים אף השפעה של ירידה בגדילה ובהתפתחות הגופנית). מצביעות על כך שיוצרות "חום" ו"רוח", שהם כפי שהסברנו קודם לכן, חלק ממקור הבעיה… ואומר שהטיפול התרופתי לא רק שלא מטפל בשורש הבעיה, אלא במידה מסוימת גם עלול לגרום להתנייתה ואולי אף החרפתה.

התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות