רפואת נשים

טיפול בכאב

הפרעות עיכול

מע' חיסון ונשימה

בעיות עור

הפרעות רגשיות

אונקולוגיה

תפריט רפואת נשים ווצאפ התקשר 050-7903361
טלפון 050-7903361

אסתמה

טיפול טבעי באסתמה וקוצר נשימה – ללא סטרואידים וללא משאפים
מהי אסתמה: (יש הכותבים אסטמה)
אסטמה היא מחלה ריאתית כרונית חסימתית התקפית. מתבטאת בקושי ו/או קוצר בנשימה המלווים בצפצוף ו/או חרחורים.
התסמינים של אסטמה: אסטמה מאופיינת בהתקפים של קושי וקוצר נשימה המלווה בשיעול, ליחה קשה להוצאה, מועקה בחזה וצפצופים בריאות. לא בכל חולה יופיעו כל התסמינים ולעתים מהווה שיעול טורדני התסמין הבלעדי. בחלק מהחולים יש ליחה שיכולה להראות מוגלתית. במקרים חמורים במיוחד יכול להתרחש התקף קשה של צפצופים וקוצר נשימה שאינו מוקל באמצעות התרופות, החולה עלול להיות קצר נשימה כל כך שאינו יכול לדבר. החולה עלול לחוש תשישות גופנית וחוסר חמצן, מצב כזה עלול להיות קטלני ולכן יש לפנות את החולה מיד לחדר מיון.
אסטמה של העור: דלקת אלרגית של העור המאופיינת בתפרחת וגרד כרוני. מכונה כך בגלל שכיחותה הרבה אצל ילדים עם רקע של בעיות נשימה ואסטמה. מופיעה בכל הגילאים אך שכיחה יותר בגיל הילדות. מוכרת גם בשם אטופיק דרמטיטיס, למידע מורחב קרא עוד.

מה גורם לאסתמה
ההתקף אסטמה נגרם בדרך כלל עקב תגובה אלרגית הגורמת להיצרות מעברי הנשימה, התכווצות השרירים העוטפים את הסמפונות והתמלאות מעברי הנשימה בריר צמיגי (ליחה) המופרש מדפנות קנה הנשימה, חוסם את הקנה ומקשה על הוצאת אוויר מהריאות. הכיווץ והליחה חוסמים את האוויר הנכנס והיוצא, לכן מופיעים צפצוף וחרחורים.

הגורמים לאסתמה על פי הרפואה הסינית:
1. "חסימות באנרגיית הריאות" – מתבטא בהיצרות של מעברי הנשימה – התכווצות השרירים העוטפים את הסמפונות דבר הגורם לחסימת האוויר הנכנס והיוצא והופעת קושי בנשימה, קוצר נשימה, צפצופים ו/או חרחורים.
חסימות באנרגיית הריאות נגרמות עקב:
 • "חסימה של אנרגיית הכבד"– הכבד ברפואה הסינית אחראי על זרימת האנרגיה התקינה לכל חלקי הגוף ואיבריו. מצב נפשי כמו מתח, לחץ, כעס, חרדה, גורם לחסימות – הפרעות בזרימת האנרגיה של הכבד המשפיעה על זרימת האנרגיה הכללית בגופנו ועלולה להשפיע על אנרגיית הריאות ולגרום לחסימתה כמתואר לעיל.
 • "הצטברות לחות וליחה" – הליחה נוצרת עקב התגובה של הגוף לפתוגן כנ"ל, כאשר התגובה חריפה מצטברת ליחה זו וחוסמות את הריאות, קרי מעברי הנשימה. 
2. "חולשה של אנרגיית הריאות וחדירה של רוח" – ברפואה הסינית משמע חולשה/ כשל בתפקוד של מערכת החיסון. הריאות ברפואה הסינית אחראיות על תפקוד איברי ופתחי הנשימה ועל פעולת ה- "Wei Qi" – אנרגיה הזורמת קרוב לעור גופנו ובפתחי הנשימה, אחראית להגן על הגוף מפני פתוגנים (גורמי מחלה) חיצוניים כגון: רוח, קור, חום, חיידקים וחומרים אלרגנים שונים. כאשר אנרגיית הריאות נחלשת אין מספיק הגנה בפני פתוגנים, מצב המאפשר "חדירה של רוח"- שאיפה של גורם אלרגן כגון: פריחה, אבק, עשן, אבק פרוות בע"ח וכד' הגורם לתגובה אלרגית. אנרגיית הריאות נחלשת עקב:
 • "פלישה של רוח וקור" – כלומר זיהום חיידקי הפוגע בתפקוד הריאות. לדוגמה דלקת ריאות או מחלה קשה אחרת המחלישה את הגוף ככלל ואת הריאות בפרט.
 • טיפול אנטיביוטי – טיפול אנטיביוטי ארוך וממושך מחליש ומנוון את מנגנון ההגנה הטבעי של הגוף והריאות.
 • לידה קשה – חוסר חמצן לעובר יכולים לפגוע בין היתר באנרגיית הריאות של הילוד מה שעלול להתפתח בהמשך לאסטמה.
 • חולשה של אנרגיית הכליות – הכליות נושאות את המטען הגנטי אותו ירשנו מהורינו. מטען גנטי זה קובע, בין היתר, אם הגוף – כולל הריאות ומערכת החיסון יהיו עמידים יותר או פחות למחלות. עובדה זו מסבירה מדוע ישנם אנשים מעשנים "כבדים" ולמרות זאת חיים עד גיל מופלג, לעומתם אנשים שעישנו פחות בחייהם מתים בגילאי 40- 50 עקב סרטן ריאות, בצקת בריאות או מחלה קשה אחרת.
 • מצב נפשי – כמו עצב, דיכאון הנמשך תקופה ארוכה מחליש ומדכא את תפקוד הריאות. אנשים עצובים ומדוכאים הולכים בדרך כלל שפופים, מכווצים ונשימתם קצרה ושטחית.
3. "הצטברות של לחות וליחה"- נגרמת עקב: 
 • חולשה של ה"ספלינג"– הספלינג ברפואה הסינית נחשב כמערכת האחראית על ניקוז "לחות וליחה"- נוזלים ופסולת מטבולית מהגוף.
 • תזונה והרגלי אכילה לקויים – צריכת מוצרי חלב, מאכלים שומניים, בוטנים, מיץ תפוזים וכד' עלולה להגביר הצטברות פסולת מטבולית בגוף ולעודד היווצרות ליחה בריאות. ליחה זו חוסמת את מעברי הנשימה, מגרה ומעוררת התקף אסטמה.
הטיפול באסתמה ברפואה הסינית:
כולל דיקור סיניצמחי מרפא סיניים וייעוץ תזונתי – טיפולים טבעיים אלו מעוררים ומשפעלים את פעולת הריאות ומערכת החיסון ותורמים לאיזון הגוף ככלל. הטיפול יעיל במיוחד לפתיחת החסימות – עוזר לשחרר/ לנטרל את הגורם להיצרות מעברי הנשימה, מאזן ומרגיע את המצב הנפשי. גם הדיקור וגם הצמחים יעילים מאד בכיוח – ניקוז הליחה וכל זאת ללא תופעות לוואי. בדרך זו ניתן להפחית ובהדרגה אף להיגמל משימוש במשאפי סטרואידים וקורטיזונים שלצד יתרונם ידועים בהשפעתם המזיקה.
מחקר על השפעת פורמולת צמחים סיניים- Ding ChuanTang  להצרות/ חסימה של דרכי הנשימה ואסתמה. פורמולה זו נמצאת בשימוש בסין במשך מאות שנים..למאמר

טיפים והמלצות להקלה על קשיי נשימה וליחה מרובה:
 • להימנע מצריכת מוצרי חלב, מאכלים המכילים מוצרי חלב, בוטנים – המעוררים/מגבירים ייצור ליחה.
 • סירופ בצל ודבש להקלת שיעול וליחה מוגברת: לוקחים בצל לבן בינוני- גדול, חותכים לחתיכות קטנות, מכניסים לקערית עמוקה מוסיפים 3-4 כפיות דבש ומכסים עם צלוחית למשך 1-2 שעות. לוחצים עם הצלוחית את הבצל להפרדת הנוזל ושותים ממנו 1-2 כפות כל שעתיים. הריח לא משהו אבל יעיל מאד בכיוח והקלה על שיעול. לבצל ולדבש תכונות אנטי-דלקתיות ולכן מכונים "אנטיביטיקה טבעית).
 • חליטת קליפות מנדרינה/קלמנטינה מיובשות – עוזר להפחתת ליחה. מומלץ לשתות מס' כוסות ביום.
התייעצות עם מומחה

בעיות רפואיות

מסרוני תודה
טיפים והמלצות